Ostatnia aktualizacja danych:

Rynek pierwotny czy wtórny - gdzie taniej kupimy nieruchomość?

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, należy zastanowić się, czy szukać go na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym. Wiele zależy od tego, jaką kwotą będziemy dysponować.

24044-rynek-pierwotny-czy-wtorny--gdzie-taniej-kupimy-nieruchomosc

Sporo osób decyduje się na mieszkania z drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego. Dzieje się tak, ponieważ więcej jest tam ofert tańszych mieszkań. Na rynku przeważają kilkunasto- czy nawet kilkudziesięcioletnie mieszkania. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak lokale krócej użytkowane. Podstawową zaletą rynku wtórnego są niższe ceny mieszkań.

Na rynku pierwotnym sprzedawane są nowe mieszkania i domy. Najczęściej są to oferty deweloperów, rzadziej spółdzielni mieszkaniowych. Na rynku pierwotnym mamy do wyboru albo mieszkania, które nie są jeszcze wybudowane, albo mieszkania pod klucz z wydanymi już pozwoleniami na ich użytkowanie. Problem w tym, że mieszkania w stanie deweloperskim należy jeszcze wykończyć: pomalować ściany i sufity, wyłożyć podłogi panelami czy parkietem, ułożyć płytki w łazience i kuchni itd. To wszystko kosztuje – jednak i mieszkania z rynku wtórnego należy odnowić.

Decydując się na nieruchomość, która nie jest jeszcze wybudowana, trzeba się liczyć z ryzykiem – z tym, że może ono nigdy nie powstać. Zbyt wiele jest przypadków bankructwa deweloperów. Niestety, nie zawsze odzyskanie pieniędzy jest łatwe, choć obecnie konsumenci stoją na zdecydowanie lepszej pozycji niż jeszcze lat temu - wszystko dzięki wprowadzeniu ustawy deweloperskiej.

Dużym atutem rynku pierwotnego jest fakt, że mieszkania te można kupować w ramach programu rzędowego Mieszkanie dla Młodych, oferującego dopłaty do zakupu mieszkań.

Rynek wtórny oferuje zazwyczaj mieszkania wykończone i wyposażone, które można zakupić albo od osób fizycznych, albo za pośrednictwem biur nieruchomości. Ceny są zazwyczaj niższe, a poza tym można je negocjować z właścicielami mieszkań. Z pewnością remont takiego mieszkania będzie nas kosztować mniej niż wykończenie mieszkania deweloperskiego.

Decydując się na zakup mieszkania z drugiej ręki, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni stan lokalu i wypowie się na temat jego optymalnej ceny. Oczywiście, za to wszystko trzeba będzie zapłacić odpowiednią prowizję, ale z pewnością taka decyzja się opłaci.

Opinie

#1 Patrycja 2015-03-09 15:17
Mieszkanie kupuje się raz na całe życie (przeważnie ;)) dlatego ja wole kupić nowe mieszkanie. Z rynku wtórnego i tak trzeba zazwyczaj remontować, więcej zachodu z takim zakupem jest. I tak kredyt biorę i tak więc już lepiej zainwestować w nowe. Za kilka tygodni wprowadzamy się na osiedle ecoria w Poznaniu, nasze nowe mieszkanko już na nas czeka!! :D
Cytuj
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»