Ostatnia aktualizacja danych:

Ubezpieczenie pomostowe. Czy da się go nie płacić?

Ubezpieczenie pomostowe to jeden z kosztów, jakie występują przy kredycie hipotecznym - także tym, zaciąganym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wykupować i opłacać składki polisy musi większość kredytobiorców. Czy da się go jednak uniknąć?

Kredyt mieszkaniowy jest zabezpieczony z pomocą wpisu hipotecznego. Za jego sprawą bank może dochodzi swojej wierzytelności. Problem z wpisem do hipoteki na rzecz banku polega jednak na tym, że często należy na nią czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Ten okres to zwykle czas, kiedy pieniądze z kredytu mieszkaniowego trafiły już do klienta. Ten oczywiście dokonuje spłat ratalnych, niestety bank wciąż nie ma zabezpieczenia spłaty długu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest dla niego ubezpieczenie pomostowe.

Banki pobierają ubezpieczenie pomostowe, które jest umową między bankiem a towarzystwem ubezpieczeniowym, na dwa sposoby. Pierwsza opcja, która cieszy się największą popularnością, to podwyższenie marży kredytowej. Zanim dostarczymy bankowi odpis z ksiąg wieczystych, nasze koszty kredytu będą wyższe, niż przewiduje to umowa kredytowa. Oczywiście wzrost wiąże się z kosztami ubezpieczenia pomostowego. Może on wynieść od 0,5 do 2,0 proc. kwoty kredytu. Bank może także naliczać ubezpieczenie pomostowe przy pomocy składki ubezpieczeniowej. Taką składkę opłacać trzeba miesięcznie do momentu przedstawienia wpisu z księgi wieczystej na rzecz banku. Wysokość to około 0,007 do 0,1 proc. wartości kredytu. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe przypadki i opcje, ubezpieczenie pomostowe może kosztować nas w skali roku od 3 do nawet 6 tys. zł, choć ostateczna kwota zależy od wartości sumy pożyczanej od banku.

To, czy uda nam się uniknąć zapłaty ubezpieczenia pomostowego, zależy od tego, czy wpis do księgi wieczystej na rzecz banku zostanie wykonany przed uzyskaniem samego kredytu. W innym wypadku będziemy skazani na opłacenie ubezpieczenia pomostowego. Jeśli nie uda nam się zsynchronizować obu procesów, to może się okazać, że będziemy płacić dodatkowo nawet kilka miesięcy. Kredytobiorca winien też pamiętać, że od wpisu w księdze upłyną także 2-3 tygodnie, zanim decyzja sądu wieczysto-księgowa stanie się prawomocna.

Uniknięcie opłat związanych z ubezpieczeniem pomostowym jest możliwe, jeżeli wpis hipoteczny zostanie dokonany jak najszybciej po podpisaniu umowy kredytowej. W przypadku, gdy ten proces się będzie przedłużać, opłacanie ubezpieczenia pomostowego może ciągnąć się stosunkowo długo.

Opinie

#1 przybylowicz_lex 2015-02-03 11:49
http://www.mieszkanie-dla-mlodych.pl/poradnik-hipoteczny/232-16858-ubezpieczenie-pomostowe-czy-da-sie-go-nie-placic
Cytuj
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»