Ostatnia aktualizacja danych:

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia wniosku kredytowego.

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

Na odmowę udzielenie kredytu mogą wpłynąć różne aspekty, czasem są to drobiazgi, które kredytobiorca może szybko zmienić, by spróbować złożyć wniosek ponownie w tej samej instytucji lub spróbować swoich szans w innym banku. Jednak często zdarzają się także przypadki bardziej skomplikowane, kiedy żaden bank nie udzieli klientowi kredytu.

1. Historia kredytowa w BIK-u

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zajmująca się zbieraniem i przechowywaniem danych na temat kredytobiorców i posiadanych przez nich zobowiązań. Każdy kredyt, karta kredytowa czy też limit w koncie zaciągnięty i spłacany przez kredytobiorcę, zostaje odnotowany w BIK-u. Każdy bank przed udzieleniem pożyczki sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w BIK-u. W sytuacji, gdy instytucja finansowa uzyska pozytywną opinię na temat kredytobiorcy z Biura Informacji Kredytowej, wtedy szanse klienta na kredyt rosną. Jednak w przypadku, gdy BIK przekaże bankowi negatywną informację na temat wnioskującego, wtedy jego szanse na zobowiązanie zostają obniżone, ponieważ według banku jest on niewiarygodnym klientem. Niepochlebna opinia z BIK-u zwiększa ryzyko kredytowe oraz świadczy o tym, że także w przyszłości klient może nie spłacać zobowiązania.

2. Brak zdolności kredytowej

Przed udzieleniem zobowiązania bank ocenia także zdolność kredytową klienta. W tej procedurze instytucja finansowa bada dochody oraz wydatki kredytobiorcy. Dzięki takim wyliczeniom, bank weryfikuje, czy klienta stać na spłacanie zaciągniętego zobowiązania. Brak zdolności kredytowej jest częstym powodem odrzucenia wniosku kredytowego przez bank. Zbyt niskie dochody przy wysokich miesięcznych wydatkach powodują, że instytucja finansowa nie udzieli klientowi kredytu na wysoką kwotę i na długi okres kredytowania.

3. Brak wkładu własnego

Obecnie banki nie udzielają kredytów hipotecznych kredytobiorcom nieposiadającym minimum 15% wkładu własnego. Wniosek kredytowy może zostać odrzucony z powodu braku kilkunastu procent wartości nieruchomości. Jest to powodem wprowadzenia w 2014 roku Rekomendacji S, która zniosła kredyty hipoteczne bez wkładu własnego.

4. Ocena scoringowa

Scoring kredytowy to punktowa metoda oceny wiarygodności kredytobiorcy. W tej ocenie brane są pod uwagę następujące dane: miesięczne zarobki, historia kredytowa, okres zatrudnienia u danego pracodawcy itp. Klient, który nie zmieści się w konkretnym przedziale punktowym, nie otrzyma kredytu w banku.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

8 rzeczy, o które zapomnisz zapytać kupując mieszkanie

8 rzeczy, o które zapomnisz zapytać kupując mieszkanie

Pośpiech to najgorszy doradca przy zakupie mieszkania. Podpowiadamy, o co lepiej zapytać sprzedającego. Pośpiech może być najgorszym doradcą przy zakupie mieszkania. Podekscytowany perspektywą przeprowadzki, możesz stać się łatwym łupem dla sprzedawców. Mogą oni wykorzystać Twój entuzjazm i...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»