Ostatnia aktualizacja danych:

Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy?

Gdy szukamy kredytu na mieszkanie, często pytamy najpierw o wysokość raty, którą po zaciągnięciu kredytu przyjdzie nam co miesiąc spłacać. Wbrew jednak temu, co nam się często wydaje, na kredyt hipoteczny składa się nie tylko jego oprocentowanie, ale też kilka innych czynników, które mniej lub bardziej pośrednio przekładają się na jego cenę.

Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy?

Większość dostępnych w Polsce kredytów mieszkaniowych oprocentowanych jest w sposób zmienny, chociaż ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się też kredyty ze stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie zmienne to takie, którego wysokość określana jest przez stawkę WIBOR, a z kolei wysokość tej stawki ustala Rada Polityki Pieniężnej. Oprócz stawki WIBOR w skład oprocentowanie kredytu hipotecznego wchodzi również marża banku, ta jednak jest stała, o wysokości określonej w umowie. Zatem rata kredytu wyliczana jest jako WIBOR plus marża.

To jednak nie wszystko, co bank doliczy nam do kredytu. Bank pobiera również prowizję za udzielenie kredytu. W aktualnych ofertach kredytów mieszkaniowych prowizję wynoszą od 1 do 4%, możemy jednak znaleźć promocje, w których banki nie pobierają prowizji.

Wybierz dla siebie najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie

Następny koszt to wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, których może wymagać bank. Większość banków zażąda jednak ubezpieczenia niskiego wkładu własnego czy też ubezpieczenia pomostowe. Wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego banki zazwyczaj wymagają, jeśli bierzemy kredyt przewyższający 80% wartości mieszkania czy domu. Ubezpieczenie pomostowe natomiast pobierane jest do momentu uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Kredyty mieszkaniowe wiążą się też z innymi polisami ubezpieczeniowymi, jak na przykład na życie czy ubezpieczenie nieruchomości, nie wszystkie jednak są obowiązkowe, wykup niektórych może być dobrowolny.

Porównując kredyty mieszkaniowe warto patrzeć na wszystkie ich składowe, a nie kierować się tylko atrakcyjną ratą.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Kredyt hipoteczny. To musisz wiedzieć zanim go zaciągniesz

Kredyt hipoteczny. To musisz wiedzieć zanim go zaciągniesz

Kredyt na dom czy mieszkanie to prawie zawsze zobowiązanie na lata. Warto zdawać sobie sprawę z czym ono się wiąże, aby móc przemyśleć sobie kilka spraw, zanim zaciągniemy kredyt na 30 czy 40 lat. Każdy z nas marzy o własnych "czterech kątach", w których mógłby czuć się swobodnie i bezpiecznie. Takie...»

Zadbaj o swój BIK

Zadbaj o swój BIK

Przy przyznawaniu kredytu hipotecznego banki duże znaczenie przywiązują do tego, jak kształtowała się dotychczasowa historia kredytowa osoby, która chce zaciągnąć kredyt. Jeśli jest ona dobra, to stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie banku przed niespłacaniem kredytu przez kredytobiorcę. Obecnie wydawane i...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»