Ostatnia aktualizacja danych:

Chcesz spłacić kredyt MdM? Uważaj na karę!

W ramach program MdM możemy dostać dofinansowanie, które wspomaga zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak udział w programie jest obwarowany różnymi obowiązkami i przepisami, które musi spełnić beneficjent. Czy za wcześniejszą spłatę kredytu z MdM grożą kary finansowe?

30386-chcesz-splacic-kredyt-mdm-uwazaj-na-kare

Program MdM zakłada pomoc dla młodych osób w zakupie ich pierwszego mieszkania. Dopłata może być przeznaczona na obowiązkowy przy kredycie wkład własny. Z programu nie może skorzystać każdy klient - aby dostać dofinansowanie, trzeba spełnić między innymi warunki dotyczące wieku, kredytu i samego mieszkania.

Po otrzymaniu dopłaty z MdM beneficjent musi uważać, by nie złamać warunków umowy kredytowej zawartej w ramach programu, ponieważ w razie ich nie dopełnienia, grożą mu kary.

Ograniczenia z MdM przez 5 lat

Umowa o dofinansowanie MdM jest ważna 5 lat i w ciągu tego okresu właściciel mieszkania nie może go sprzedać, wynajmować ani użyczać. Warunek ten dotyczy całego lokalu. Otrzymaną dopłatę należy zwrócić także w przypadku, gdy w przewidzianym przez umowę okresie beneficjent uzyska prawa własności lub współwłasności do innej nieruchomości mieszkalnej. Sytuacja ta nie dotyczy spadku, np. po zmarłych krewnych.

Uwaga na wcześniejsza spłatę kredytu!

Na początku działania programu spłata kredytu uzyskanego z MdM-u nie wiązała się z żadnymi konsekwencjami. Obecnie, po wejściu w życie nowelizacji ustawy MdM, ten przepis uległ modyfikacji. Po zmianach beneficjent jest zobowiązany do zwrotu dofinansowania w przypadku dokonania całkowitej lub częściowej wcześniejszej spłaty kredytu w następujących sytuacjach:

  • gdy w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości dokona spłaty kredytu w kwocie przekraczającej wysokość przyznanego dofinansowania;
  • gdy przed nabyciem nieruchomości dokona spłaty kredytu w wysokości powodującej, że stosunek kwoty kredytu pozostałej do spłaty do ceny nabycia nieruchomości spadłby poniżej 50%.

W innych przypadkach, gdy beneficjent chce dokonać niewielkiej nadpłaty kredytu, ze strony programu MdM nie grożą mu żadne konsekwencje. W takiej sytuacji zmiany mogą być wystosowane jedynie przez bank, który udzielił kredytu.

Ile należy zwrócić do MdM?

W przypadku niedotrzymania warunków umowy MdM kredytobiorca musi zwrócić do Funduszu Dopłat całość lub część uzyskanego wsparcia. Kwota, którą należy oddać, zależy od czasu, który upłynął od momentu zawarcia umowy. Do tej sumy zostaną jeszcze doliczone odsetki ustawowe, które zostaną naliczone od dnia, w którym beneficjent złamał zasady programu. 

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»