Ostatnia aktualizacja danych:

Kiedy można sprzedać mieszkanie z MdM?

Dopłaty MdM miały być wsparciem w zakupie własnego mieszkania, dlatego by nie wykorzystywać rządowej pomocy finansowej niezgodnie z przeznaczeniem, wprowadzono restrykcje dla osób, które nabyte z dopłatą mieszkanie zechcą zbyć lub wynająć. Sprawdź, po ilu latach od nabycia lokalu w ramach MdM można je sprzedać.

30250-kiedy-mozna-sprzedac-mieszkanie-z-mdm

Program MdM powstał po to, by wspomóc młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. W ramach programu jest udzielana dopłata, przeznaczona na wkład własny do kredytu hipotecznego. Uzyskanie dofinansowania z programu jest obwarowane specjalnymi wymogami. Z programu mogą skorzystać zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa.

MdM po zmianach

We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy programu MdM, która wprowadziła następujące zmiany:

  • można nabywać nieruchomości również z rynku wtórnego,
  • można kupować mieszkania w ramach spółdzielczego finansowania,
  • można nabyć nieruchomości po rewitalizacji,
  • rodziny wielodzietne mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. Rodziny z dwójką dzieci otrzymają zamiast 15% aż 20% dofinansowania. Rodziny posiadające trójkę dzieci otrzymają natomiast 30% dopłaty, zamiast 15%,
  • rodziny z trójką lub więcej dzieci nie muszą przestrzegać zasady “pierwszego mieszkania” i granicy wieku 35 lat.

Wynajem i sprzedaż mieszkania MdM

W programie MdM, oprócz wymogów dotyczących beneficjenta i kredytu, są także restrykcje dotyczące najmu nabytego z dopłatą mieszkania. Osoba, która skorzystała z programu MdM przez pierwsze pięć lat nie może wynajmować lokalu, który kupiła z dopłatą rządowa. Ograniczenie to obejmuje także najem prywatny, czyli prowadzony poza działalnością gospodarczą. Kredytobiorca, który nie dostosuje się do tych przepisów, będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dopłaty do Banku Gospodarstwa Krajowego. Takie same restrykcje czekają osoby, które przed upływem pięciu lat od daty zakupu mieszkania z MdM dokonają następujących czynności:

  • sprzedadzą kupione z dopłatą mieszkanie,
  • wykorzystają kupiony lokal w sposób, który uniemożliwia zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. przeznaczą go na prowadzenie działalności gospodarczej),
  • nabędą własnościowe albo spółdzielcze prawo do innej nieruchomości mieszkalnej, wyjątek w tej kwestii stanowi uzyskanie spadku.

Ile trzeba będzie zwrócić do MdM-u?

W przypadku niedotrzymania przepisów MdM-u należy oddać dopłatę. Do zwrotu w takiej sytuacji jest proporcjonalna część za czas, jaki upłynie od momentu złamania przepisów do końca pięcioletniego okresu ochronnego. Liczymy to w następujący sposób: mnożymy kwotę dopłaty przez wartość wynikłą z podzielenia liczby pełnych miesięcy, pozostających do zakończenia pięcioletniego okresu ochronnego, przez 60 (liczba miesięcy w pięciu latach).

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»