Ostatnia aktualizacja danych:

Bankructwo dewelopera niestraszne, czyli jak prawo chroni konsumentów

Historie o bankructwach deweloperów skutecznie zniechęcają wiele osób do kupna z rynku pierwotnego nieruchomości jeszcze w trakcie realizacji inwestycji. Na szczęście prawo od pewnego momentu stoi po stronie konsumentów.

23272-bankructwo-dewelopera-niestraszne-czyli-jak-prawo-chroni-konsumentow

Wprowadzone w pierwszej połowie 2012 roku przepisy zawarte w tzw. ustawie deweloperskiej sprawiają, że obecnie kliencie decydujący się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego znajdującego się w trakcie realizacji, są chronieni przez ewentualnością bankructwa dewelopera.

Przed wprowadzeniem ustawy szanse konsumentów na odzyskanie wpłaconych deweloperowi środków były znikome, a większość osób musiała liczyć się z koniecznością spłacania kredytu na mieszkanie, którego w rzeczywistości nigdy nie widzieli i nie zobaczą.

Rachunki powiernicze

Każdy deweloper, który po 29 kwietnia 2012 roku prowadzi działalność polegającą na sprzedaży domów lub mieszkań, jest też zmuszony do zakładania w bankach rachunków powierniczych, które uniemożliwiają mu swobodny dostęp do pieniędzy przekazanych przez klientów.

Rachunek powierniczy może być zamknięty, co oznacza, że wszystkie wpłacone przez konsumentów środki trafią do dewelopera jednorazowo, jednak dopiero w momencie sporządzenia aktu notarialnego przekazującego prawo własności nabywcy.

Drugie rozwiązanie to rachunek powierniczy otwarty, w przypadku którego bank wypłaca deweloperowi środki w transzach, które odpowiadają zakończeniu kolejnych etapów budowy. W tym przypadku można też zastosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci gwarancji ubezpieczeniowych i gwarancji bankowych.

Jak ochrona działa w praktyce?

Jeśli deweloper zbankrutuje, a wcześniej zobowiązany był do otwarcia rachunku powierniczego, konsument ma znacznie większe możliwości dochodzenia swoich praw i realne szanse na odzyskanie pieniędzy. Do masy upadłościowej zostaną bowiem włączone zarówno wszystkie środki znajdujące się na rachunku, a także prawo własności. To one zostaną wykorzystane do uregulowania roszczeń nabywców. Proces ten będzie jednak trwał przez pewien czas, dlatego doskonałym uzupełnieniem ochrony są wspomniane już gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe. W przypadku ich istnienia czas odzyskiwania pieniędzy będzie znacznie skrócony.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»