Ostatnia aktualizacja danych:

Za pieniądze z MdM-u możesz zamieszkać na rozbudowanym strychu

Program Mieszkanie dla Młodych budzi wiele kontrowersji, związanych głównie z licznymi ograniczeniami w wyborze nieruchomości. Tymczasem ustawa regulująca program zakład kilka ciekawych możliwości.

22138-za-pieniadze-z-mdm-u-mozesz-zamieszkac-na-rozbudowanym-strychu

Główne zastrzeżenia związane z programem MdM dotyczą mieszkań, które mogą być brane pod uwagę przez osoby zamierzające nabyć swój pierwszy lokal mieszkalny. Poza ściśle wyznaczonymi ramami powierzchni i cenami za metr kwadratowy, obowiązującymi na danym rynku, kredytobiorcy muszą liczyć się z tym, iż wsparcie zostanie udzielone tylko przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Ograniczenie to może być jednak interpretowane w dość ciekawy i zgodny z prawem sposób.

Tylko mieszkania nowo wybudowane

Nieruchomość będąca przedmiotem transakcji w ramach programu Mieszkanie dla Młodych musi być obiektem nowo wybudowanym i wcześniej niezasiedlonym. Mimo iż ustawa nie podaje definicji pojęcia nowo wybudowany, to Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyjmuje założenie, zgodnie z którym musi to być lokal, który w wyniku przeprowadzonych prac budowlanych został dostosowany do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i przeznaczony na stały pobyt ludzi.

Czynności budowlane nie muszą być rozumiane wyłącznie jako budowa od podstaw, ale też jako rozbudowa lub adaptacja. W przypadku adaptacji mówimy jednak o sytuacji, w której dany obiekt nie spełniał wcześniej warunków pozwalających na zasiedlenie w nim ludzi.

Rozbudowany strych adaptacją pomieszczenia niemieszkalnego

Jeśli celem kredytu hipotecznego będzie kupno mieszkania na specjalne rozbudowanym strychu, który wcześniej nie spełniał roli mieszkaniowej, a obecnie posiada trwałe ściany w obrębie budynku i z powodzeniem może służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, to z punktu widzenia programu jest to lokal kwalifikujący się do zakupu z dotacją rządową. Podobnie będzie w przypadku innych pomieszczeń, które pierwotnie nie pełniły roli mieszkalnej, a w wyniku modernizacji i rozbudowy, stały się pełnoprawnymi mieszkaniami. O ile obecnie może to budzić pewne kontrowersje, gdyż nie wszystkie banki chętnie akceptują wnioski o dofinansowanie do zakupu lokalu powstałego po rozbudowaniu już istniejącej nieruchomości, o tyle problem ten ma być rozwiązany (ujednoliceniem przepisów) na mocy nowelizacji ustawy, jaka prawdopodobnie będzie w 2015 r. przyjęta.

Oczywiście jeśli zależy nam na udziale w MdM-ie i kupnie właśnie tak zaaranżowanego mieszkania, musimy liczyć się z tym, że powinno ono spełniać wszystkie pozostałe warunki, a więc odpowiedni metraż i cenę. W tej kwestii nie możemy bowiem liczyć na żadne ulgi.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

14598-czy-mdm-pomoze-w-zakupie-mieszkania-od-spoldzielni

Czy MdM pomoże w zakupie mieszkania od spółdzielni?

Czy w ramach programu MdM możemy kupić mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej?  Choć program rządowy Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje już od jakiegoś czasu, to nadal jest źródłem niejasności, budząc pewne pytania, zwłaszcza wśród młodych osób, które chciałyby skorzystać z rządowego...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»