Ostatnia aktualizacja danych:

Na ile lat zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Decydując się na kupno mieszkania ze wsparciem kredytowym, musimy się liczyć z tym, że zaciągamy zobowiązanie długoterminowe. Warto jednak zastanowić się, na ile dokładnie lat rozłożyć spłatę kredytu hipotecznego, żeby uniknąć zbyt dużych kosztów.

20824-na-ile-lat-zaciagnac-kredyt-hipoteczny

Decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego na wiele lat wpłynie na nasze życie - przede wszystkim na naszą sytuację finansową. Niestety, często pożyczka to jedyna możliwość, żeby móc zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu.

I ograniczenie - rekomendacja KNF

Od początku br. kredyty mieszkaniowe oferowane są na nowych warunkach, spowodowanych pojawieniem się Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Ta wymusiła na bankach m.in. skrócenie maksymalnego okresu kredytowania do 35 lat.

Część z banków już wcześniej nie udzielała kredytów dłuższych niż 35 lat, ale niektóre musiały dostosować swoje oferty do nowych zaleceń(np. BOŚ i Getin Noble Bank udzielały kredytów nawet na 50 lat). Obecnie najczęściej proponowane są kredyty na maksymalnie 30 lat.

II ograniczenie - wiek kredytobiorcy

Jednym z ważniejszych parametrów wpływających na maksymalny okres kredytowania, dostępny dla danego wnioskodawcy, jest jego przyszły wiek w chwili spłaty zobowiązania. Każdy bank stosuje w tym zakresie własne uregulowania.

Co w praktyce oznacza ograniczenie wiekowe dla kredytobiorcy? W przypadku osób bardziej dojrzałych może uniemożliwić ustalenie dogodnego okresu kredytowania, zmuszając ich do uregulowania całości zobowiązania do momentu osiągnięcia określonego przez bank wieku.

Najczęściej banki ustalają, że w momencie spłaty kredytu, klient nie powinien mieć więcej niż 70-75 lat. Czasami można przekonać bank do wydłużenia okresu kredytowania (ale nie więcej niż do 35 lat), wykupując dodatkowe ubezpieczenie na życie.

Na ile lat kredyt mieszkaniowy?

Większość kredytobiorców szuka oferty pozwalającej im zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne na maksymalny dopuszczalny okres kredytowania. Wszystko ze względu na chęć zminimalizowania wysokości miesięcznej raty. Kredytobiorca szuka jak najniższego miesięcznego obciążenia domowego budżetu.

Niższa rata i dłuższy okres kredytowania to czasami jedyny sposób, by w ogóle otrzymać kredyt przy niskiej zdolności kredytowej.

Mimo wszystko długi okres kredytowania ma swoje wady w postaci dużych kosztów spłaty. Przy 30 latach zapłacimy bankowi o wiele wyższe odsetki niż gdybyśmy zwrócili swój dług po 20 latach. Pamiętajmy też, że przy krótszym harmonogramie spłat szybciej staniemy się ludźmi wolnymi od bankowych zobowiązań.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

18968-jak-zwiekszyc-szanse-na-kredyt-mieszkaniowy

Jak zwiększyć szanse na kredyt mieszkaniowy?

Od przyszłego roku wkład własny wzrasta z 5% do 10%. Tym samym trudniej będzie otrzymać kredyt mieszkaniowy. Podpowiadamy, jak zwiększyć szanse na jego uzyskanie. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważna, życiowa decyzja. Jeśli już ją podejmiemy, warto zwiększyć swoje szanse na otrzymanie...»

22156-kredyt-hipoteczny-w-ramach-mdm-u-a-zwiazek-nieformalny

Kredyt hipoteczny w ramach MdM-u a związek nieformalny

MdM to program rządowy, dzięki któremu młodzi ludzie (do 35 roku życia) mają szansę na zakup wymarzonego lokum dla siebie i najbliższej rodziny. Mieszkanie dla młodych będzie trwało 5 lat, a zakończenie przyjmowania wniosków nastąpi 30 września 2018 roku. Sprawdźmy, co z kredytem hipotecznym w...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»