Ostatnia aktualizacja danych:

Plusy i minusy kredytów w programie MdM

Mieszkanie dla Młodych, jak każdy inny program rządowy, nie jest pozbawione wad. Jakie są zatem minusy MdM-u i czy przesłaniają korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w programie?

17758-plusy-i-minusy-kredytow-w-programie-mdm

Program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, to rządowy program mający na celu dofinansowywanie kupna nowych mieszkań przez rodziny i osoby w wieku poniżej 35 lat. Program ma niewątpliwe zalety, ale jak każde takie przedsięwzięcie, nie został pozbawiony wad.

Wśród zalet programu należy wymienić na pewno wysokie dofinansowanie, na jakie mogą liczyć uczestnicy. Można ubiegać się nawet o pomoc w wysokości 15 proc. wartości kupowanego mieszkania oszacowanej na podstawie ustalonych w programie przeliczników. 15 proc. to kwota, jaką mogą uzyskać osoby, które wychowują przynajmniej jedno dziecko. Warto podkreślić że uczestnicy programu mogą ubiegać się o pomoc finansową bez większych utrudnień. Kluczem jest tutaj odpowiednio szybkie aplikowanie, a także znalezienie mieszkania, które będzie spełniać wymagania regulaminu programu. Pomoc finansowana jest udzielana przez banki, które świadczą kredyty w ramach MdM-u. Pieniądze pochodzą od Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dla młodych osób korzystanie z pomocy finansowej w ramach MdM-u jest proste, wygodne i łatwe. Nie trzeba wiele papierkowej roboty – wystarczy działać zgodnie z regulaminem, aby jako singiel, rodzina bez dzieci lub rodzina z dziećmi uzyskać pomoc finansową. Pomoc jest uzależniona od naszej sytuacji, ale średnio sięga poziomu 10 proc. wartości mieszkania (obliczonej zgodnie z zasadami programu).

Oczywiście program Mieszkanie dla Młodych to nie tylko plusy. Wśród minusów na pewno należy wymienić wciąż zmieniające się wysokości limitów cen metra kwadratowego mieszkań na określonych obszarach. To może sprawiać trudności osobom, które szukają odpowiedniego lokum i pragną otrzymać dofinansowanie. Inną wadą programu są dość restrykcyjne wymogi. Chodzi tu mianowicie o to, że w okresie 5 lat uczestnik programu, który spłaca kredyt z dofinansowaniem, nie może sprzedać ani wynająć mieszkania. Nie może też nabyć w tym czasie żadnej innej nieruchomości. Jeśli nie spełni tych warunków, będzie musiał zwrócić otrzymaną z BGK pomoc.

Reasumując, jak w przypadku każdego programu tego typu, Mieszkanie dla Młodych ma swoje plusy i minusy. Zalety przysłaniają jednak wady, a rosnąca liczba mieszkań, które spełniają kryteria programu sprawia, że zainteresowani mogą jeszcze łatwiej skorzystać z pomocy, jaką oferuje ten program.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

Dopłaty w ramach MdM mogą przepaść

Dopłaty w ramach MdM mogą przepaść

Preferencyjne warunki programu "Mieszkanie da Młodych" umożliwiają uzyskanie beneficjentom dopłat z budżetu państwa do zakupu własnego mieszkania na kredyt. Jeśli jednak nie spełnią oni określonych wymagań, mogą zostać zmuszeni do zwrotu dofinansowania. Program MdM (Mieszkanie dla Młodych) powstał z...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»