Ostatnia aktualizacja danych:

Dopłaty w ramach MdM mogą przepaść

Preferencyjne warunki programu "Mieszkanie da Młodych" umożliwiają uzyskanie beneficjentom dopłat z budżetu państwa do zakupu własnego mieszkania na kredyt. Jeśli jednak nie spełnią oni określonych wymagań, mogą zostać zmuszeni do zwrotu dofinansowania.

Dopłaty w ramach MdM mogą przepaść

Program MdM (Mieszkanie dla Młodych) powstał z myślą o tym, aby umożliwić młodym rodzinom nabywanie mieszkań z rynku pierwotnego na preferencyjnych warunkach. Korzystanie z możliwości, jakie daje ten program, jest bardzo proste. Wystarczy wziąć kredyt hipoteczny w banku, który ma podpisaną umowę z BGK, by po spełnieniu niezbędnych założeń otrzymać dofinansowanie do wkładu własnego. W zależności od naszej sytuacji rodzinnej możemy liczyć nawet na 15 proc. wsparcia, plus dodatkowe 5 proc. już w trakcie spłacania kredytu.

Oczywiście, aby cieszyć się z takich preferencyjnych warunków, należy spełnić szereg wymogów. Dotyczą one także tego, czego nie wolno nam robić. Program Mieszkanie dla Młodych został zorganizowany tak, aby niemożliwe było wykorzystywanie preferencyjnego kredytu w celach innych niż mieszkaniowe.

Istnieją cztery podstawowe ograniczenia nałożone na beneficjentów programu, których należy przestrzegać. W innym wypadku będą oni zobowiązani do zwrotu otrzymanego dofinansowania. Ograniczenia te obowiązują przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy o kredyt z przeznaczeniem na zakup mieszkania, a dotyczą przeniesienia lub ustanowienie jego własności. Jeśli nie chcemy stracić prawa do dofinansowania, niedopuszczalne będą:

  • wynajem lub użyczenie mieszkania innej osobie – nie wolno nam wykonać tego typu działań, gdyż otrzymaliśmy dofinansowanie do mieszkania, które będzie użytkowane tylko przez nas samych,
  • zmiana sposobu użytkowania nieruchomości – nie wolno nam przekształcić mieszkania np. na lokal handlowy. Jeśli zmiana sposobu użytkowania uniemożliwia realizację potrzeb mieszkaniowych, to jesteśmy zobowiązani do zwrotu dofinansowania,
  • dokonanie zbycia prawa własności lub współwłasności – w efekcie sprzedaż kupionego za preferencyjny kredyt mieszkania w okresie 5 lat jest niemożliwa bez zwrotu dofinansowania,
  • uzyskanie prawa własności albo współwłasności innego mieszkania lub budynku mieszkalnego – jedyną sytuacją kiedy nabycie takiego prawa nie oznacza zwrotu dofinansowania jest otrzymanie spadku.

Reasumując, jeśli zależy nam na tym, aby dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” nie przepadło, to lepiej jest już teraz upewnić się, że w ciągu najbliższych 5 lat nasze plany życiowe nie ulegną zmianie. Nawet jeśli pojawią się nowe możliwości, albo lepsze okazje, warto jest pozostać przy własności i użytku mieszkaniowym lokalu po to, aby nie być zmuszonym do zwrotu kwoty dofinansowania.

Autor:

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

20874-mdm-a-nieruchomosc-w-spadku

MdM a nieruchomość w spadku

Mieszkanie dla Młodych to program dopłat rządowych, którego celem jest wsparcie finansowe młodych osób w zdobyciu własnego, wymarzonego mieszkania. Projekt ten opiera się na jasno określonych przepisach. W związku z tym nie każdy otrzyma dofinansowanie. Czy do MdM-u może przystąpić beneficjent...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»