Ostatnia aktualizacja danych:

Kredyt hipoteczny i MdM. Jak się do tego zabrać?

Program Mieszkanie dla Młodych jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają własnych czterech kątów, ale o nich marzą. Ze względu na to, że nieruchomości są drogie i nie każdego na zakup mieszkania stać, BGK oferuje pomoc w zakupie własnego M poprzez dofinansowanie kredytu hipotecznego.

16854-kredyt-hipoteczny-i-mdm-jak-sie-do-tego-zabrac

Dzięki programowi MdM kredytobiorca może starać się o dopłatę w wysokości od 10 do nawet 20 proc. wartości mieszkania wyliczonej w oparciu o wyznaczone w programie limity powierzchniowe. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, np. posiadać odpowiednio niski wiek i nie mieć już prawa do jakiejkolwiek nieruchomości. Jeśli jednak kredytobiorca spełnia te kryteria, można spokojnie starać się przyznanie dopłaty.

Wybór mieszkania

Bardzo ważnym kryterium jest wybór odpowiedniego mieszkania. Musi zostać wybrane z rynku pierwotnego, a jego powierzchnia i cena za metr kwadratowy powinna znajdować się w odpowiednim przedziale ustalonym przez państwo. Warto podkreślić, że ceny te są różne dla poszczególnych gmin. Poza wnioskiem o udział w programie do banku trzeba zanieść umowę przedwstępną z deweloperem oraz oświadczenie zerwania dotychczasowej umowy najmu lub dzierżawy w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Dodatkowo należy podpisać oświadczenie o charakterze nieruchomości i jej przeznaczeniu. Oczywiście nie obędzie się bez wizyty u notariusza, by sporządzić odpowiedni dokument, oraz w sądzie, by otrzymać wypis z ksiąg wieczystych gruntu, na którym stoi upatrzone mieszkanie. Być może konieczna będzie również wizyta w urzędzie gminy po dokument stwierdzający brak praw do jakiegokolwiek lokalu.

Zdolność kredytowa

Trzeba podkreślić, że nie wszystkie banki mają identyczne oferty. W związku z czym przed wybraniem się do konkretnego oddziału, warto przeanalizować wszystkie dostępne propozycje i wybrać tę najlepszą. Kredytodawcy należący do programu są wymienieni na stronie ministerstwa. Po wybraniu odpowiedniego banku nie można zapominać o standardowej procedurze przyznawania kredytów hipotecznych. Trzeba wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową lub wskazać osoby, które mogą zostać żyrantami. Niezbędny jest również odpis z ksiąg wieczystych i wycena rzeczoznawcy. Nie należy się oszukiwać - to nie będzie pierwsza i ostatnia wizyta w banku. Prawdopodobnie wielokrotnie przyjdzie do odbywania wycieczek, by donieść niezbędne dokumenty. Na pewno trzeba będzie odwiedzić oddział po raz drugi, by podpisać umowę kredytową, gdy decyzja o MdM zapadnie pomyślnie.

Różnica w procedurze między zwykłym kredytem hipotecznym, a tym w programie Mieszkanie dla Młodych nie jest wielka. Ot, kilka dodatkowych papierków, których pozyskanie nie jest ani trudne ani kosztowne. Jeśli więc można starać się o dopłatę, warto to zrobić.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

16822-mdm--i-za-mieszkanie-placisz-drozej

MdM - i za mieszkanie płacisz... drożej?

Program Mieszkanie dla Młodych ma pomagać w nabyciu mieszkania na korzystniejszych warunkach od tych standardowo oferowanych przez banki w kredytach hipotecznych. Niestety rzeczywistość czasami mija się z oczekiwaniami. Program Mieszkanie dla Młodych zakłada rządowe dofinansowanie do kredytów...»

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»