Ostatnia aktualizacja danych:

Jakich zmian w kredytach hipotecznych możemy oczekiwać w 2014 roku?

Wraz z początkiem nowego roku w życie wejdą zasady zmieniające rynek kredytów hipotecznych. Czego możemy się spodziewać?

Jakich zmian w kredytach hipotecznych możemy oczekiwać w 2014 roku

Rozpoczęcie nowego roku to wygodny moment na wejście w życie nowych regulacji prawnych, uruchomienie programów rządowych i wprowadzenie wszelkiego rodzaju zmian. Co czeka kredytobiorców w nadchodzącym roku? Sprawdziliśmy, jakie zmiany czekają rynek kredytów mieszkaniowych.

Wyczekiwany MdM

Najważniejszą nowością, która pojawi się wraz z 2014 rokiem będzie program Mieszkanie dla Młodych, oczekiwany przez dużą grupę kredytobiorców. Rządowe dopłaty do wkładu własnego obejmą młodych ludzi, finansujących kredytem swoje pierwsze mieszkanie. To jak duża będzie pomoc, zależeć będzie od wielkości rodziny, metrażu nieruchomości oraz jej lokalizacji.

W najlepszym wypadku można liczyć jednak nawet na 20 proc. wartości mieszkania. Kto je otrzyma? O szczegółowych zasadach programu MdM pisaliśmy tutaj

Warto pamiętać, że pula środków przeznaczonych na dopłaty rządowe jest na każdy rok z góry określona – oznacza to, że dopłatą objęta zostanie tylko pewna ilość wniosków. Jeśli zainteresowanie programem okaże się duże, dobrym posunięciem może okazać się wnioskowanie o kredyt z dopłatą na początku roku.

Rekomendacja S

W nadchodzącym roku w życie mają również wejść nowe zalecenia Komisji Nadzory Finansowego, zawarte w Rekomendacji S. Spośród zestawu zasad, tzw. dobrych praktyk, najważniejsze dla kredytobiorców prawdopodobnie okażą się te, dotyczące wysokości wkładu własnego.

Od 2017 roku ma on wynosić co najmniej 20 proc., do tego czasu jednak, by stopniowo „przyzwyczaić” kredytobiorców do nowej sytuacji wymagany wkład własny ma być z roku na rok podwyższany. Najbliższa zmiana przewiduje więc wycofanie z rynku kredytów finansujących 100 proc. wartości nieruchomości – w 2014 roku dostępne będzie kredytowanie maksymalnie 95 proc. wartości mieszkania czy domu.

Inne istotne zmiany w zaleceniach KNF dotyczą m.in.: długości maksymalnego okresu kredytowania, dostępności kredytów walutowych czy wysokości wskaźnika DtI (stosunek długu do zarobków).

Rosnące stopy procentowe

Rok 2013 upłynął pod znakiem rekordowo niskich stóp procentowych. Znacząco odczuli to kredytobiorcy, których raty spadały dzięki coraz niższej stopie WIBOR. Obniżki stóp procentowych jednak już się zakończyły, a prognozy na przyszły rok zakładają stopniowe ich podwyższanie. Pierwsza połowa nadchodzącego roku wciąż powinna być jednak korzystna dla osób decydujących się  na kredyty mieszkaniowe.

Autor:

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»