Ostatnia aktualizacja danych:

Jak skorzystać z MdM-u, budując dom?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych umożliwia nie tylko uzyskanie dopłat do kredytu na zakup mieszkania w bloku. Propozycja dofinansowania skierowana jest także do młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć budowę domu z systemem gospodarczym. Jak można skorzystać z dopłat w takiej sytuacji?

Budowa domu rządzi się swoimi prawami, jednak prawodawca nie przewiduje żadnych odstępstw od przyjętych reguł w programie Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które zamierzają budować dom z wykorzystaniem dofinansowania z MdM-u, muszą pamiętać o kilku zasadach. 

Zainteresowani dopłatami z MdM-u, powinni spełniać podstawowe kryterium wieku, czyli w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę domu, nie mogą ukończyć 36 roku życia. W przypadku małżeństw wymóg ten dotyczy młodszego z małżonków.

Skorzystanie z programu będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy pozwolenie na budowę uzyska się w roku, w którym będzie obowiązywał program. Dodatkowo do dnia składania wniosku potencjalny klient nie może być właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego czy też lokalu mieszkalnego. 

Osoby samotne oraz małżeństwa wychowujące jedno lub dwójkę dzieci nie mogą wybudować domu przekraczającego 100 metrów kwadratowych powierzchni, a małżeństwa lub osoby, które wychowują trójkę i więcej dzieci, mogą wybudować dom liczący maksymalnie 110 metrów kwadratowych. 

Skorzystać ze wsparcia MdM mogą tylko osoby, którym wydano pozwolenie na budowę domu po 1 stycznia 2014 roku. Dopłatę uzyskają jedynie młodzi ludzie budujący dom jednorodzinny, a także rozbudowujący lub nadbudowujący budynek, w wyniku czego powstanie nowy lokal mieszkaniowy, np. poddasze. Wsparcie z MdM mogą dostać także osoby, które przebudowują budynek, skutkiem czego będzie pomieszczenie przeznaczone na mieszkanie.

Pomoc z budżetu państwa dla osób budujących dom przekazywana jest jako zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Zwrot ten dotyczy kosztów udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej, wydatków poniesionych na materiały budowlane, które do 30 kwietnia 2004 roku były opodatkowane stawką 7% od towarów i usług, a od 1 maja 2004 roku są obciążone podatkiem VAT. Dodatkowo zwrot z MdM-u może otrzymać osoba budująca dom tylko za koszty poniesione od dnia wydania pozwolenia do dnia 30 września 2018 roku. Współczynniki stosowane dla obliczania kwoty zwrotu są zależne od stawki VAT. Limit nie podwaja się - dotyczy łącznie obojga małżonków.

Wniosek można złożyć tylko raz, najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym przystąpiliśmy do użytkowania wybudowanego domu lub lokalu mieszkalnego. Dokument należy przedstawić w urzędzie skarbowym, może to zrobić jeden z małżonków. Razem z wnioskiem powinniśmy dostarczyć kopie pozwolenia na budowę oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki. Co istotne, dom można sfinansować z własnych środków - nie trzeba w tym celu zaciągać kredytu.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»