Ostatnia aktualizacja danych:

Co nowego w kredytach hipotecznych?

Od nowego roku klienci polskich banków ubiegający się o kredyt hipoteczny zobowiązani są do wniesienia wkładu własnego w ramach wprowadzonej przez KNF Rekomendacji S. Wielu kredytobiorców uważa, że ich na to nie stać. Jednak często okazuje się, że koniec końców taki kredyt jest dla nich korzystny.

Obecnie wkład własny wynosić ma 5 proc.. jednak już do 2017 roku będzie to 20 proc.. Wielu klientom wydaje się to zbyt wiele. KNF wskazuje, że konieczność wnoszenia wkładu własnego to w Europie procedura standardowa i służy bezpieczeństwu i efektywności działań instytucji bankowych. W ten sposób wsparty zostanie rozwój instrumentów finansowych w Polsce. Banki przychylniej patrzyły od zawsze na klientów posiadających wkład własny. Jest to dowód, że kredytobiorca będzie rzetelnie spłacał należności. Bo skoro już teraz ma środki to i w późniejszym czasie, przy spłacie nie będzie miał problemu z regulowaniem należności.

Sporo zyskać na wniesieniu wkładu własnego może kredytobiorca. Po pierwsze, dzięki nowej rekomendacji klient może liczyć na to, że jego zdolność kredytowa będzie na wyższym poziomie, to za sprawą wydłużenia okresu przyjmowanego do wyliczania zdolności kredytowej do 30 lat. Wkład własny ma zmniejszyć ryzyko i koszty kredytobiorców. Jeżeli na początku wniesiemy wkład własny to oczywiste, że miesięczna rata przy tym samym okresie kredytowania znacznie zmaleje, dodajmy do tego również niższą marże banku oraz często wymagane ubezpieczenie. Do końca poprzedniego roku w niektórych bankach mogliśmy się zetknąć z sytuacjami, gdzie wymagano wkładu własnego, jeśli nie to trzeba było wykupić drogie ubezpieczenie.

Co korzystne dla klienta to fakt, że nowa rekomendacja dopuszcza możliwość wniesienia wkładu własnego w drodze realizacji programów wsparcia wynikających z przepisów prawa. Przekładając to na obecne realia programem w ramach, którego możemy pokryć taki wkład jest program Mieszkanie dla Młodych.

KNF zachęca do oszczędzania funduszy osobom, które w danej chwili nie mogą wnieść wkładu własnego. Odczekanie kilku czy kilkunastu miesięcy może okazać się zyskowne dla klienta. Finanse klienta będą bezpieczniejsze i odpowiedzialnie zarządzane. Może się okazać, że w dłuższej perspektywie nie stać będzie klienta nie tylko na wkład własny, ale też na spłacanie późniejszych należności. Czego przystępując do kredytu mógłby nie przewidzieć.

Faktem jest, że obecna sytuacja jest dużo mniej ryzykowna zarówno dla banków jak i kredytobiorców. Zmniejszone zostaje ryzyko bankowe i tym samym ceny nieruchomości najprawdopodobniej nie będą ulegały gwałtownym wzrostom na rynku, którego sytuacja jest stabilniejsza. A skoro nieruchomości najprawdopodobniej nie podrożeją to nabywcy mogą chwilę z zakupem zaczekać i przez ten czas uzbierać kwotę na pokrycie wkładu własnego.

Rekomendacja S wydaje się nie być taka straszna jak ją malują. Okazuje się być bezpieczna. A o to przy kredycie głównie chodzi. Bank ma większą pewność, że odzyska należności, klient że może liczyć na preferencyjne warunki i lepszą zdolność kredytową. A jak będzie w praktyce?

Autor:

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»