Ostatnia aktualizacja danych:

Kto może zostać wskółkredytobiorcą w MdM-ie?

MdM to program rządowy skierowany do osób poniżej 35 roku życia, które chcą nabyć własne mieszkanie. Młodzi Polacy często jednak nie posiadają odpowiednich zarobków, by mogli samodzielnie uzyskać kredyt hipoteczny. Sprawdźmy zatem, czy ich zdolność kredytową może poprawić współkredytobiorca, a jeśli tak, to kto może nim zostać.

22152-kto-moze-zostac-wskolkredytobiorca-w-mdm-ie

Beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych, by otrzymać dofinansowanie, mogą nabyć nieruchomość tylko na rynku pierwotnym. Mieszkanie nie może posiadać powierzchni przekraczającej 75 m kw., a dom jednorodzinny - 100 m. kw. Metraż ten może być większy tylko wtedy, gdy w rodzinie jest troje lub więcej dzieci. Uczestnicy programu muszą także liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Zaciągnięty kredyt powinien stanowić minimum 50% ceny mieszkania, dodatkowo koszt lokalu musi mieścić się w wyznaczonych limitach.

Z kim przystąpić do kredytu?

Młodzi Polacy starające się o kredyt na mieszkanie często mają problem, by uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Jest to związane z różnymi przyczynami, np. niskie dochody, inne zobowiązania itd. W takim przypadku przepisy zezwalają na wsparcie współkredytobiorcy. W przypadku programu Mieszkanie dla Młodych współkredytobiorcami mogą być: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie głównego kredytobiorcy. Pomoc przy zaciągnięciu kredytu może być udzielona tylko wtedy, gdy uczestnicy programu MdM nie posiadają zdolności kredytowej.

Dodatkowy kredytobiorca nie będzie współwłaścicielem mieszkania

Warto od razu zaznaczyć, że współkredytobiorcy nie stają się współwłaścicielami kupowanego mieszkania. Są tylko współuczestnikami kredytu. Najczęściej młodzi ludzie zgłaszają się do swoich rodziców o pomoc. Jednak w takiej sytuacji uczestnicy MdM–u  muszą się liczyć z ograniczeniami wiekowymi, jakie stosują banki, udzielając kredytu hipotecznego. Większość instytucji finansowych żąda, aby w chwili spłacenia ostatniej raty kredytu, klient miał nie więcej niż 70-75 lat. Dodatkowo, jeśli rodzice nie mają rozdzielności majątkowej, wtedy do umowy muszą przystąpić obydwoje.

Pamiętaj o wspólnocie majątkowej

Również rodzeństwo jest często proszone o pomoc przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. W tym przypadku znika problem wieku, ale - podobnie jak w sytuacji rodziców - jeśli brat lub siostra są w związkach małżeńskich ze wspólnotą majątkową, wtedy również ich małżonkowie będą zobowiązani przez bank do przystąpienia do kredytu. Współkredytobiorcy są dla banku gwarantami spłaty kredytu. Nie uczestniczą jednak w programie MdM w tym zakresie, co jego beneficjent, ponieważ dopłatę dostają tylko przyszli właściciele mieszkania.

Warto również pamiętać, że zaciągając kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcami, powinniśmy przygotować się na dłuższe i bardziej skomplikowane formalności.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

22164-czy-z-mdm-u-moze-skorzystac-tylko-jeden-z-malzonkow

Czy z MdM-u może skorzystać tylko jeden z małżonków?

Przepisy programu Mieszkanie dla Młodych dokładnie precyzują, kto może wnioskować o dopłatę finansową wspierającą zakup lokalu. Sprawdźmy, czy w MdM-ie może wziąć udział tylko jeden z małżonków. Program Mieszkanie dla Młodych będzie trwał 5 lat, od 2014 roku do roku 2018. Osoby, które zechcą...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»