Ostatnia aktualizacja danych:

Mieszkanie dla Młodych to nie tylko korzyści

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych to szansa dla wielu polskich rodzin na własne mieszkanie. Trzeba mieć jednak również świadomość, że MdM to nie tylko korzyści, ale również zagrożenia.

14186-mieszkanie-dla-mlodych-to-nie-tylko-korzysci-ale-i-zagrozenia

Mieszkanie dla Młodych może zapewnić spore wsparcie finansowe, przede wszystkim dla tych kredytobiorców, którzy nie posiadają obowiązkowego wkładu własnego w wysokości minimum 5% (od przyszłego roku wymagane będzie 10%). Z założenia miał to być program ułatwiający zdobycie własnego mieszkania. Sprawdźmy, jakie są jego zalety, ale również i jakie posiada wady.

Korzyści z MdM-u

Niewątpliwą zaletą programu MdM jest większa dostępność kredytów hipotecznych dla młodych ludzi. Oznacza to, że mogą oni szybciej uniezależnić się od rodziców. Mieszkanie dla Młodych skierowane jest zarówno do małżeństw, jak i do singli.

Ograniczenie dopłat głównie do mieszkań pobudzi niewątpliwie rozwój budownictwa mieszkaniowego. Na pewno zwiększony popyt na mieszkania wpłynie ożywczo na rozwój firm deweloperskich, budujących tego typu nieruchomości. Z drugiej strony łatwiej właścicielowi sprzedać mieszkanie niż dom. Ograniczenie dopłat wyłącznie do rynku pierwotnego to kolejny impuls do zwiększenia ilości nowo budowanych mieszkań. Można się domyślać, że skoro nastąpi rozwój budownictwa, które jest siłą napędową gospodarki, wpłynie to również ożywczo na inne branże.

Metraż mieszkań kwalifikujących się do programu został ograniczony do 75 m2 (85 m2, gdy beneficjentem jest rodzina/osoba z przynajmniej trójką dzieci). Lokale o takiej wielkości są najchętniej kupowane w dużych miastach, ze względu na stosunkowo wysokie ceny za metr kwadratowy. Oznacza to, że powstanie jeszcze więcej mieszkań o takim właśnie metrażu.

Zaletą programu jest oczywiście wysokość gwarantowanych przezeń dopłat. 10% otrzymają single oraz bezdzietne małżeństwa, a 15% osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko. Kolejne 5% można otrzymać, gdy w ciągu 5 lat rodzina się powiększy o trzecie lub kolejne dziecko.

Najważniejszą korzyścią programu jest uwzględnienie dopłaty przy sprawdzaniu zdolności kredytowej klienta, traktując ją jako wkład własny. Dzięki temu kredytobiorca może pożyczyć od banku pożądaną kwotę, nawet jeśli nie posiada żadnych własnych środków na zakup mieszkania.

Zagrożenia Mieszkania dla Młodych

To, co dla jednych jest korzyścią, dla innych może być zagrożeniem. Warto spojrzeć na rządowy program również od tej strony.

Ograniczenie dopłat wyłącznie do mieszkań oznaczać może spadek inwestycji w domy, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na rynek materiałów budowlanych. Firmy deweloperskie najczęściej działają w dużych miastach i tam budują mieszkania. Może to oznaczać odpływ wielu młodych ludzi z mniejszych miejscowości.

Zapewnienie dopłat wyłącznie do nieruchomości z rynku pierwotnego może spowodować wzrost cen mieszkań, w przypadku których metr kwadratowy kosztowałby znacznie poniżej limitu. W praktycy ten problem dotyczy głównie mniejszych miejscowości, gdyż w przypadku większych miast, często limit cenowy MdM-u wręcz nie osiąga średniej, po której standardowo można nabyć mieszkanie

W porównaniu z poprzednim programem (Rodzina na Swoim) kredytobiorca nie otrzymuje już co miesiąc dopłaty przez okres 8 lat, a jedynie jednorazowo, co może być mniej odczuwalną ulgą finansową w dłuższej perspektywie czasu.

Uwzględnianie dopłat oznacza możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu, co sprawia, że deweloperzy mogą nie chcieć obniżać cen, ponieważ klientów i tak będzie stać na droższe mieszkania.

Mieszkanie dla Młodych to, niewątpliwie, potrzebny i przydatny program, ale, jak to zwykle bywa, każda kwestię można rozpatrywać z różnej perspektywy. Również i ten program. 

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

16834-mieszkanie-dla-mlodych--rozwiewamy-watpliwosci-czy-warto-korzystac

Mieszkanie dla Młodych - rozwiewamy wątpliwości, czy warto korzystać

Program Mieszkanie dla Młodych to stosunkowo świeże rozwiązanie w zakresie pomocy młodym Polakom w zakupie pierwszego mieszkania i nie wszyscy są do niego przekonani. Postaramy się rozwiać wątpliwości co do tego, czy warto z niego korzystać. Mieszkanie dla Młodych jest programem mającym na celu...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»