Związek małżeński a MdM
Rządowe programy wsparcia w założeniu miały sprzyjać zakładaniu rodzin i zawieraniu związków małżeńskich. Są jednak sytuacje, które mogą wzbudzać pewne wątpliwości.

Z programu mogą skorzystać zarówno osoby pozostające w związku małżeńskim, jak i osoby samotne. Wielu uważa, że łatwiej skorzystać z programu będąc singlem.Są wytyczne narzucane przez ustawę dla osób korzystających z dofinansowania i pozostających w związku małżeńskim, które mogą stanowić problem. Przeszkodą w przystąpieniu do programu może być sytuacja, w której jeden z małżonków jest właścicielem innego mieszkania. Zaostrzenia dotyczą obojga małżonków. Interesująca jest kwestia posiadania części ułamkowej mieszkania lub domu. Posiadanie nawet do 99 procent. nieruchomości nie wyklucza z programu, natomiast w przypadku, gdy małżeństwo wspólnie zakupi po ślubie mieszkanie, jest ono współwłasnością łączną, a nie ułamkową, tym samym posiadając takie mieszkanie, kolejnego z dofinansowaniem MdM kupić już nie mogą.
A co, jeśli posiadacz nieruchomości zawrze związek małżeński już po otrzymaniu dopłaty? Tutaj uspokoimy potencjalnych i obecnych beneficjentów. Zawarcie związku małżeńskiego, nawet jeśli drugi małżonek posiada mieszkanie, nie powoduje utraty prawa do dopłat i zwrotu otrzymanego dofinansowania. Zakupiona ze wsparciem nieruchomość pozostaje własnością beneficjenta.
Problem mogą mieć małżonkowie, którzy przed ślubem kupili mieszkanie po połowie, a po ślubie chcieliby skorzystać z dofinansowania wkładu własnego w ramach MdM. Sytuacja ta jest dość skomplikowana. Według ustawy dofinansowanie może zostać udzielone, jeżeli nabywca, do dnia nabycia mieszkania objętego wsparciem, nie był właścicielem innego mieszkania. Warunek ten dotyczy oczywiście obojga małżonków. Przyjmuje się w takiej sytuacji dwie opcje - jeśli każdy z małżonków posiada połowę udziału w tym samym mieszkaniu, czyli jako małżeństwo posiadają całe mieszkanie, to wyklucza ich to z programu MdM. Mogą oni natomiast skorzystać z programu, jeśli każdy z małżonków posiada pół udziału w dwóch różnych nieruchomościach, czyli ani jako małżeństwo, ani jako odrębne osoby nie posiadały i nie posiadają w całości żadnego mieszkania.
Wygląda, więc na to że osoby pozostające w związku małżeńskim muszą się liczyć z wieloma utrudnieniami przy ubieganiu się o dofinansowanie w ramach MdM. Okazać się w wielu przypadkach może, że to właśnie pozostawanie w związku formalnym wykluczy daną osobę z możliwości skorzystania z programu.