Ostatnia aktualizacja danych:

Podpisujemy umowę z bankiem

Jeśli zdecydowałeś się już na wybrany kredyt hipoteczny, a bank postanowił Ci go przyznać, przeczytaj, co warto wiedzieć o umowie kredytowej.

Podpisujemy umowę z bankiem

Umowa z bankiem ma zawsze formę pisemną, jej podpisanie powinno być już finalnym etapem całego procesu porównania wielu ofert bankowych oraz dokładnej analizy tej wybranej ostatecznie. Dopiero umowa kredytowa wiąże nas z bankiem. Standardową już procedurą, jaką stosują bank jest przedstawienie przyszłemu kredytobiorcy projektu umowy, tak, aby mógł na spokojnie, w domu, przeanalizować sobie jej treść.

Wiele banków wstępny szkic standardowej umowy o kredyt hipoteczny przedstawia nawet na swojej stronie internetowej. Jeśli nie znalazłeś jej na stronie banku, z którym zamierzasz ją podpisać, masz pełne prawo domagać się, aby bank przedstawił Ci taką umowę wcześniej.

Co więcej zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego narzucają bankom, aby te dołożyły wszelkich starań, aby wyjaśnić wszelkie pojęcia, definicje oraz wątpliwości kredytobiorcy. Wszelki zapisy zawarte w umowie powinny być dla niego jasne i zrozumiałe. Jeśli dostaniesz projekt umowy, przygotowanej już specjalnie dla Ciebie, sprawdź, czy zgadzają się wszelkie zapisy dotyczące parametrów, które z bankiem negocjowałeś, np. marża, oprocentowanie, dodatkowe produkty bankowe, na które się zdecydowałeś.

Szukasz kredytu na mieszkanie? Sprawdź w Expander!

Masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Jeśli zmieścisz się w tym terminie - nie ponosisz żadnych konsekwencji związanych z odstąpieniem od umowy. Nie wszystkie zapisy zawarte są w umowie kredytowej – niektóre z nich bank podaje w swoich regulaminach. Warto więc zapytać się, co może ulec zmianie, a przy tym nie wymaga zmiany umowy.

Podpisanie umowy kredytowej nie jest równoznaczne z natychmiastową wypłatą kredytu. Oprócz tego, że należy doliczyć wspomniane wyżej dwa tygodnie na odstąpienie od umowy, to zazwyczaj przed wypłatą pieniędzy bank życzy sobie, aby były spełnione jakieś określone warunki.

W przypadku kredytu hipotecznego może to być okazanie dodatkowych dokumentów, kontrola na budowie – jeśli jest to nieruchomości dopiero budowana prze dewelopera czy z kolei w przypadku mieszkania z rynku wtórnego – podpisanie aktu notarialnego.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadzone zostaną zmiany. Resort infrastruktury jest na etapie przygotowywania nowelizacji. Na zmianach skorzystają przede wszystkim członkowie spółdzielni i rodziny wielodzietne. Ułatwienia dla członków spółdzielni...»

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Odpowiednia zdolność kredytowa jest podstawą do tego, aby bank przyznał kredyt. Bank bada ją skrupulatnie, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty tak długoterminowe jak kredyt hipoteczny, i od niej uzależnia swoją decyzję o jego przyznaniu. Czym jest zdolność kredytowa, co ma na nią wpływ i czy można ją...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»