Ostatnia aktualizacja danych:

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez dopłat?

Koniec zeszłego roku był również końcem rządowego programu "Rodzina na swoim", który w istotny sposób nakręcał ruch na rynku mieszkaniowym.

W ciągu 5 lat trwania programu skorzystało z niego prawie 182 tys. gospodarstw domowych - rodzin i singli. W miejsce "Rodziny na swoim" miał wejść następny program - "Mieszkanie dla młodych". Dziś już wiemy, że w tym roku on nie wystartuje. Oczywiście taka sytuacja musiała odbić się na sprzedaży mieszkań i domów. Wraz z początkiem 2013 roku widać było, że deweloperzy imali się różnych sposobów, aby podsycić zainteresowanie sprzedawanymi lokalami.

NOWOŚĆ - Stała rata - Kredyt mieszkaniowy Nordea

Ceny osiągnęły już najniższy poziom, porównywalny do cen z 2007 roku, a firmy deweloperskie wymyślały już własne programy pomocy osobom zainteresowanym kupnem mieszkania. Dziś można powiedzieć, ze rynek powoli odbija się od dna. Z każdym miesiącem można zaobserwować wzrost cen mieszkań. Czym jest to spowodowane?

Przede wszystkim niebywale tanimi kredytami hipotecznymi i zwiększającą się zdolnością kredytową przeciętnej rodziny. A wszystko to za sprawą obniżania przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. Obniżki te bowiem przekładają się z kolei na spadek stawki WIBOR 3M, która w większości banków Polsce jest składową oprocentowania kredytu hipotecznego. Niższy stopa procentowa WIBOR, niższe oprocentowanie, tańszy kredyt.

To z kolei powoduje, że stać nas na droższe nieruchomości. I to obecnie główna tendencja rynku. W widoczny sposób zmieniły się preferencje nabywców - kupujemy mieszkania większe i droższe. Tu również widać wpływ rządowego programu "Rodzina na swoim", który zakładał określone metraże, na które można było uzyskać dopłaty. W konsekwencji kupowaliśmy mieszkania z najniższych pólek cenowych, których wartość często nie przekraczała 200 tys. zł. Nie można mówić o gwałtownej poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym, jednak ceny zaczynają rosnąć.

 

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»