Ostatnia aktualizacja danych:

Jak wynegocjować niższą marżę?

Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób uzyskać w banku niższą marżę?

31090-jak-wynegocjowac-nizsza-marze

Niewielu kredytobiorców zdaje sobie sprawę, że wnioskując w banku o kredyt, nie musimy godzić się od razu na warunki zaoferowane przez bank. Klient ma prawo do negocjacji oprocentowania kredytu lub marży. Nawet niewielka obniżka marży w dłuższej perspektywie, np. przy kredycie hipotecznym, może znacznie wpłynąć na całkowity koszt zobowiązania.

Oprocentowanie a marża

Oprocentowanie to główna cena, jaką kredytobiorca płaci bankowi za udzielenie zobowiązania. Wskaźnik ten składa się z tzw. stopy bazowej (zwykle WIBOR) oraz z marży banku. WIBOR to koszt pożyczonego pieniądza, czyli cena, jaką płaci bank innym instytucjom finansowym za sfinansowanie naszego kredytu. Banki najczęściej posługują się stawkami 3- lub 6-miesięcznymi. Do stopy bazowej banki doliczają swój zysk, czyli marżę, która może być inna w każdym banku - zależnie od jego polityki kredytowej. Otrzymując niską marżę, zyskujemy niższe oprocentowanie i niższą ratę miesięczną.

Od czego zależy marża?

Wysokość marży przy kredytach hipotecznych zależy przede wszystkim od kwoty kredytu, wysokości wkładu własnego, oceny wiarygodności kredytobiorcy i zakupu produktów dodatkowych. Często banki w zamian na skorzystanie z dodatkowych produktów banku, np. karty kredytowej, konta osobistego, ubezpieczenia mogą zyskać niższą marżę kredytu. Rezygnacja z takich dodatkowych ofert najczęściej kończy się natomiast podwyższeniem marży i droższym kredytem.

Kiedy można negocjować?

Do negocjacji z bankiem w sprawie obniżenia marży może przystąpić klient posiadający wiarygodność i wysoką zdolność kredytową. Wysokie dochody, pozytywna historia w BIK-u, solidne zabezpieczenie i długa współpraca z bankiem sprawiają, że instytucja finansowa będzie skłonna do negocjacji oraz obniżenia marży kredytu. Na większą zniżkę od banku możemy liczyć przy kredytach hipotecznych, ze względu na długość spłacania tego zobowiązania, zdecydowanie mniejszą obniżkę zyskamy przy produktach gotówkowych.

Na negocjacje warunków kredytu można zdecydować się także po kilku latach regularnego spłacania kredytu hipotecznego. Najczęściej po takim czasie zmieniają się ogólne warunki kredytowania, często na lepsze i wtedy mamy szansę wynegocjować, np. niższą marzę.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»