Dofinansowanie MdM na zakup domu od rodziców
Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o MdM umożliwia uzyskanie dopłaty do ceny nieruchomości, którą chcemy nabyć nie tylko na na rynku pierwotnym, ale i wtórnym. Czy dofinansowanie MdM można uzyskać także na zakup domu czy mieszkania od rodziców?

Program Mieszkanie dla Młodych polega na wsparciu w finansowaniu wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dzięki takiej dopłacie beneficjent zwiększa swoje szanse na otrzymanie kredytu i nabycie własnego lokum.
Warunki MdM
Uzyskanie dofinansowania jest możliwie tylko dla osób, które spełnią poniższe warunki:
- wiek poniżej 35 lat - w przypadku małżeństw, pod uwagę jest brany wiek młodszego małżonka - (wyjątek: rodziny z minimum trójką dzieci),
- nie można być obecnie, ani w przeszłości właścicielem całego domu lub mieszkania (wyjątek: rodzina z co najmniej trójką dzieci),
- kredyt musi być wzięty na co najmniej 50% ceny mieszkania, a okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat,
- cena mieszkania nie może być wyższa od wskaźnika wyznaczonego dla danej lokalizacji.
Zmiany w MdM
Po zmianach w nowelizacji z roku 2015 pierwsze dwa warunki już nie dotyczą osób oraz rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Rodziny wielodzietne mogą skorzystać z programu także przy zamianie mieszkania na większe, nawet w przypadku, gdy kredytobiorca nie spełnia kryterium wieku. Nowelizacja z roku 2015 wprowadziła także najbardziej oczekiwaną przez beneficjentów zmianę, ponieważ umożliwia im nabycie mieszkania z rynku wtórnego. Do tej pory osoby starające się o dofinansowanie z MdM musiały kupować tylko lokale z rynku pierwotnego. Nowelizacja daje możliwość pozyskania dofinansowania przy zakupie mieszkania używanego, który definiuje jako dom, jak i mieszkanie w miejscach, gdzie mniej powstaje nowych nieruchomości.
Kupowanie mieszkania od rodziców
Ustawa dotycząca MdM-u nie określa, kto może, a kto nie może być zbywcą mieszkania. W związku z tym sytuacja, gdy beneficjent w ramach programu MdM kupuje mieszkanie od kogoś z rodziny, np. od rodzica, jest prawnie dopuszczalna. Wszystko pod warunkiem, że po nabyciu lokalu beneficjent będzie jego głównym użytkownikiem. W praktyce taka sytuacja może być trudna do wdrożenia, ponieważ BGK może w takim przypadku odmówić dofinansowania, tłumacząc się założeniami programu. Dodatkowym przeciwwskazaniem w takim przypadku może być to, że po dokonaniu transakcji sytuacja życiowa beneficjenta oraz jego rodziców najprawdopodobniej nie uległaby zasadniczej zmianie, w związku z tym mogło by być to potraktowane przez BGK jako próba wyłudzenia pieniędzy z programu.