Ostatnia aktualizacja danych:

Zaciągasz kredyt na mieszkanie? A co z polisą na życie?

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie, powinny pomyśleć również o polisie na życie. Dlaczego jest to tak ważne i jakie korzyści daje nam kupno polisy tego typu? Wyjaśniamy.

23546-zaciagasz-kredyt-na-mieszkanie-a-co-z-polisa-na-zycie

Polisa na życie to coraz częściej praktykowane rozwiązanie towarzyszące kredytowi hipotecznemu. Z jakich względów warto wybrać właśnie taką ochronę?

Podstawowe informacje

Większość banków - przy współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi - oferuje swoim klientom kredyty hipoteczne w pakietach z różnego typu ubezpieczeniami, w tym polisami na życie. Produkty tego typu zapewniają bezpieczeństwo spłaty zadłużenia, chroniąc życie oraz zdrowie ubezpieczonego kredytobiorcy.

Niska bariera wejścia

Wśród zalet ubezpieczenia na życie należy wymienić uproszczone warunki przystąpienia do ubezpieczenia. Oznacza to w praktyce, że zwykle nie należy wykonywać badań lekarskich, aby uzyskać ochronę. Składka zwykle oscyluje w granicach 60-120 zł miesięcznie, choć jest uzależniana od kwoty kredytu.

Szeroka ochrona

Zasięg ochrony kredytowej gwarantowany przez polisę na życie to zwykle nie tylko Polska, ale także reszta świata. Polisa może zapewnić ochronę kilku kredytobiorcom, jeśli podpisują oni wspólną umowę kredytową. Muszą jednak wówczas oddzielnie przystąpić do ubezpieczenia, więc składki się sumują.

Zakres ochrony

Ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę w przypadku śmierci ubezpieczonego w wyniku choroby, w skutek nieszczęśliwego wypadku, a także z przyczyn naturalnych. Oprócz tego ochrona obejmuje sytuacje trwałej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji powstałe w skutek nieszczęśliwego wypadku.

W razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego takiego jak śmierć kredytobiorcy-ubezpieczonego, kwota salda zadłużenia kredytowego jest pokrywana przez sumę ubezpieczenia, więc gwarantuje pełną ochronę. Oznacza to, że spadkobiercy zmarłego nie będą musieli spłacać pozostawionego przez niego zadłużenia hipotecznego.

Okres umowy

Polisa jest skierowana przeważnie do osób od 18 do 70 lat. Ochrona z tytułu śmierci trwa często do 75 roku życia. Z kolei ochrona z tytułu niezdolności do pracy trwa do 65 roku życia ubezpieczonego.

Zawarcie i wypowiedzenie

Polisa na życie przy kredycie hipotecznym ma charakter dobrowolny, choć może być obowiązkowe - w ramach oferty danego banku - dla starszych kredytobiorców. Jeśli chcemy skorzystać z ochrony, jaką może nam zapewnić, wystarczy podpisanie deklaracji przystąpienia oraz zapłacenie pierwszej składki. Rezygnacja z polisy jest z kolei możliwa poprzez złożenie pisemnego oświadczenia, złożonego w banku lub towarzystwie ubezpieczeniowym.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»