Ostatnia aktualizacja danych:

Formalności MdM - przeprowadzimy Cię przez nie od początku do końca

Uzyskanie pomocy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych dla niektórych może być drogą przez mękę. W kilku krokach postaramy się przybliżyć, jak przejście całego procesu wygląda w praktyce.

23466-formalnosci-mdm--przeprowadzimy-cie-przez-nie-od-poczatku-do-konca

Pomoc z MdM-u jest przeznaczona dla młodych osób, do 35 roku życia, które planują kupić na własność pierwsze mieszkanie lub dom. Wsparcie przybiera formę dofinansowania niezbędnego wkładu własnego, zwiększając zdolność kredytową beneficjentów. Co więc zrobić, aby móc skorzystać z programu?

Zdolność kredytowa

Przed rozpoczęciem starań o zaciągnięcie kredytu warto przeanalizować własną zdolność kredytową. Pomogą nam w tym kalkulatory zdolności kredytowej. Pamiętać jednak należy, by korzystając z nich, podać dokładne informacje o stanie zadłużenia, nie zapominając o posiadanych kartach kredytowych czy limitach w kontach.

Wybór nieruchomości

Znając swoje możliwości kredytowe, możemy przystąpić do poszukiwania mieszkania lub domu spełniającego warunki programu. Nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego i mieścić się w cenie i powierzchni określonej w warunkach programu. Jeśli znajdziemy odpowiednie lokum i jesteśmy zdecydowani na jego zakup, powinniśmy podpisać umowę z deweloperem, umowę przedwstępną lub też umowę o ustanowieniu lub przeniesieniu własności, ewentualnie dostarczyć do banku prospekt informacyjny od dewelopera. Z dokumentami w ręku możemy udać się do banku.

Wniosek kredytowy

Złożenie wniosku będzie wymagało oficjalnej weryfikacji naszej zdolności i wiarygodności kredytowej, a także wspomnianej wcześniej umowy z deweloperem. Do zbadania naszej sytuacji finansowej konieczne będą dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów, a także naszą tożsamość i stan cywilny. Po przeanalizowaniu wniosku i uwzględnieniu w nim danej nieruchomości, bank kredytujący prześle nasz wniosek i pełną dokumentację do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli decyzje obu instytucji będą przychylne, możemy przystąpić do określenia dokładnych parametrów kredytu i do podpisania umowy.

Finalizacja transakcji

Po podpisaniu umowy kredytowej będziemy musieli udać się do notariusza i w towarzystwie dewelopera podpisać akt notarialny. Kolejnym krokiem będzie dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości i dostarczenie obu dokumentów do banku. Reszta odbędzie się już automatycznie, a środki z dotacji trafią na rachunek dewelopera.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»