Ostatnia aktualizacja danych:

Kto ochroni konsumentów przed bankructwem dewelopera?

Zakup mieszkania to często inwestycja życia, na której realizację gromadzi się pieniądze przez wiele lat lub przez wiele lat spłaca się zaciągnięty na ten cel kredyt. Tym bardziej warto wiedzieć, czy prawo chroni konsumenta na wypadek bankructwa dewelopera.

23148-kto-ochroni-konsumentow-przed-bankructwem-dewelopera

Cezurą na rynku mieszkaniowym jest 29 kwietnia 2012 roku. Każdy deweloper, który od tej daty rozpoczął sprzedaż mieszkań lub domów, musi w banku otworzyć rachunki powiernicze, dzięki czemu nie będzie miał swobodnego dostępu do pieniędzy konsumentów. Jeśli sprzedaż rozpoczęła się przed wymienioną powyżej datą, nie ma takiego obowiązku. Prawo zmieniło się po to, by lepiej chronić nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego.

Rachunki powiernicze

Dzięki mieszkaniowym rachunkom powierniczym bank może kontrolować wszelkie wpłaty i wypłaty dokonywane przez każdego nabywcę mieszkania zbudowanego przez danego dewelopera. Wszystko po to, by lepiej chronić pieniądze konsumentów, przeznaczone na kupno lokali mieszkalnych.

Rozróżniamy mieszkaniowe rachunki powiernicze:

  • zamknięte - gdy deweloper otrzymuje jednorazowo pieniądze po sporządzeniu aktu notarialnego, czyniącego nabywcę prawnym posiadaczem lokalu lub nieruchomości,
  • otwarte - gdy deweloper otrzymuje przelewy po zakończeniu każdego z wcześniej ustalonych etapów budowy. Otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze mogą być jeszcze objęte gwarancją ubezpieczeniową lub gwarancją bankową.

Konsument nie ponosi żadnych kosztów z tytułu funkcjonowania takich rachunków. Za wszystko płaci deweloper i tylko przez rachunki powiernicze może przyjmować pieniądze od klientów. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy deweloper nie zastrzegł w umowie z bankiem, że informacje o wszelkich wpłatach i wypłatach z rachunku będą przekazywane konsumentowi za darmo. Wtedy koszt ich pozyskania pokryje klient.

Gdy deweloper bankrutuje

Zmiany wprowadzone w 2012 roku mają zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów w kontaktach z deweloperami. Wcześniej trudno było odzyskać pieniądze od dewelopera, który zbankrutował. Zmiana prawa sprawiła, że wszelkie środki na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, a także prawo własności, to osobna masa upadłościowa, z której zaspokajane są roszczenia nabywców mieszkań lub domów.

Dodatkowe zabezpieczenie w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej oznacza, że w przypadku bankructwa dewelopera towarzystwo ubezpieczeniowe lub bank wypłacą konsumentowi pieniądze wpłacone na rzecz dewelopera. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe gwarancje nie uwzględniają żadnych odsetek od wpłaconych pieniędzy.

Deweloper nie może zamknąć rachunku powierniczego. Może to zrobić jedynie bank z ważnych przyczyn. Jeśli w ciągu 60 dni deweloper nie otworzy nowego rachunku, bank zwróci pieniądze klientom dewelopera.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»