Ostatnia aktualizacja danych:

Kredyt hipoteczny w ramach MdM-u a związek nieformalny

MdM to program rządowy, dzięki któremu młodzi ludzie (do 35 roku życia) mają szansę na zakup wymarzonego lokum dla siebie i najbliższej rodziny. Mieszkanie dla młodych będzie trwało 5 lat, a zakończenie przyjmowania wniosków nastąpi 30 września 2018 roku. Sprawdźmy, co z kredytem hipotecznym w ramach MdM-u, gdy para żyje w związku nieformalnym. 

22156-kredyt-hipoteczny-w-ramach-mdm-u-a-zwiazek-nieformalny

Według przepisów MdM-u w programie mogą wziąć udział małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i single.

W przypadku małżeństwa wniosek o dofinansowanie muszą złożyć wspólnie obydwoje małżonków. Przepisy tego programu nie uwzględniają związków nieformalnych, więc w programie może nie mogą wziąć udziału razem dwie osoby żyjące w takim partnerskim układzie. Mogą jednak wnioskować o dofinansowanie oddzielnie.

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, osoby wnioskujące o pożyczkę muszą posiadać wkład własny. W ramach MdM-u można otrzymać dofinansowanie rzędu:

  • 10% - dla małżeństw bezdzietnych i singli,
  • 15% - dla rodzin z dziećmi
  • dodatkowe 5% można otrzymać, jeśli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Wnioskując o kredyt hipoteczny, trzeba złożyć wymagane dokumenty i posiadać odpowiednią zdolność kredytową. W przypadku małżeństw, gdzie obydwoje małżonków pracuje, często nie ma z tym problemu. Nawet jeśli zarobki jednego z partnerów są niewystarczające, wspólną zdolność kredytową może podnieść wyższa pensja drugiego z nich. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku nieformalnych związków. W takiej sytuacji bank bierze pod uwagę dochody tylko osoby wnioskującej o kredyt i biorącej udział w MdM-ie. Mimo że oboje partnerów będzie wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe, dochód drugiego z nich nie będzie mógł być wliczony w zdolność kredytową wnioskodawcy.

Aby zwiększyć swoją wiarygodność finansową, wnioskodawca może dołączyć do wniosku kredytowego kogoś z najbliższej rodziny. Według przepisów mogą to być zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Dodanie dochodów, np. rodziców, zdecydowanie polepszy zdolność kredytową osoby starającej się o kredyt hipoteczny. Jedynym minusem takiego rozwiązania może się okazać wiek rodziców.

Większość banków stawia ograniczenia, np. chce by osoba starsza miała nie więcej niż 70 lub 75 lat w chwili spłacenia ostatniej raty kredytu. To może sprawić, że osoba ubiegająca się o kredyt, będzie musiała zaciągnąć zobowiązanie na krótszy okres, niż pierwotnie zakładała. Do umowy kredytowej mogą być wciągnięci także brat i siostra wnioskodawcy. Współkredytobiorcy nie stają się jednak współwłaścicielami zakupowanego przez głównego kredytobiorcę mieszkania.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

18968-jak-zwiekszyc-szanse-na-kredyt-mieszkaniowy

Jak zwiększyć szanse na kredyt mieszkaniowy?

Od przyszłego roku wkład własny wzrasta z 5% do 10%. Tym samym trudniej będzie otrzymać kredyt mieszkaniowy. Podpowiadamy, jak zwiększyć szanse na jego uzyskanie. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważna, życiowa decyzja. Jeśli już ją podejmiemy, warto zwiększyć swoje szanse na otrzymanie...»

19648-kredyt-na-mieszkanie--brac-jesienia-czy-czekac-do-wiosny

Kredyt na mieszkanie - brać jesienią czy czekać do wiosny?

Za oknem głęboka jesień, a w bankach wciąż nie ubywa chętnych na kredyt mieszkaniowy. Czy warto zaciągnąć pożyczkę jeszcze w tym roku, a może lepiej poczekać do wiosny? Z początkiem 2015 r. w przepisach dotyczących kredytów hipotecznych nastąpią istotne zmiany. Mogą one w dość znacznym stopniu...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»