Ostatnia aktualizacja danych:

Związek małżeński a MdM

Rządowe programy wsparcia w założeniu miały sprzyjać zakładaniu rodzin i zawieraniu związków małżeńskich. Są jednak sytuacje, które mogą wzbudzać pewne wątpliwości.

Związek małżeński a MdM

Z programu mogą skorzystać zarówno osoby pozostające w związku małżeńskim, jak i osoby samotne. Wielu uważa, że łatwiej skorzystać z programu będąc singlem.Są wytyczne narzucane przez ustawę dla osób korzystających z dofinansowania i pozostających w związku małżeńskim, które mogą stanowić problem. Przeszkodą w przystąpieniu do programu może być sytuacja, w której jeden z małżonków jest właścicielem innego mieszkania. Zaostrzenia dotyczą obojga małżonków. Interesująca jest kwestia posiadania części ułamkowej mieszkania lub domu. Posiadanie nawet do  99 procent. nieruchomości nie wyklucza z programu, natomiast  w przypadku, gdy małżeństwo wspólnie zakupi po ślubie mieszkanie, jest ono współwłasnością łączną, a nie ułamkową, tym samym posiadając takie mieszkanie, kolejnego z dofinansowaniem MdM kupić już nie mogą.

A co, jeśli posiadacz nieruchomości zawrze związek małżeński już po otrzymaniu dopłaty? Tutaj uspokoimy potencjalnych i obecnych beneficjentów. Zawarcie związku małżeńskiego, nawet jeśli drugi małżonek posiada mieszkanie, nie powoduje utraty prawa do dopłat i zwrotu otrzymanego dofinansowania. Zakupiona ze wsparciem nieruchomość pozostaje własnością beneficjenta.

Problem mogą mieć małżonkowie, którzy przed ślubem kupili mieszkanie po połowie, a po ślubie chcieliby skorzystać z dofinansowania wkładu własnego w ramach MdM. Sytuacja ta jest dość skomplikowana. Według ustawy dofinansowanie może zostać udzielone, jeżeli nabywca, do dnia nabycia mieszkania objętego wsparciem, nie był właścicielem innego mieszkania. Warunek ten dotyczy oczywiście obojga małżonków. Przyjmuje się w takiej sytuacji dwie opcje - jeśli każdy z małżonków posiada połowę udziału w tym samym mieszkaniu, czyli jako małżeństwo posiadają całe mieszkanie, to wyklucza ich to z programu MdM. Mogą oni natomiast skorzystać z programu, jeśli każdy z małżonków posiada pół udziału w dwóch różnych nieruchomościach, czyli ani jako małżeństwo, ani jako odrębne osoby nie posiadały i nie posiadają w całości żadnego mieszkania.

Wygląda, więc na to że osoby pozostające w związku małżeńskim muszą się liczyć z wieloma utrudnieniami przy ubieganiu się o dofinansowanie w ramach MdM. Okazać się w wielu przypadkach może, że to właśnie pozostawanie w związku formalnym wykluczy daną osobę z możliwości skorzystania z programu.

Autor:

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadzone zostaną zmiany. Resort infrastruktury jest na etapie przygotowywania nowelizacji. Na zmianach skorzystają przede wszystkim członkowie spółdzielni i rodziny wielodzietne. Ułatwienia dla członków spółdzielni...»

Jaki kredyt musisz zaciągnąć, żeby dostać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych

Jaki kredyt musisz zaciągnąć, żeby dostać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

Chęć skorzystania z dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych oznacza mnóstwo warunków, które trzeba spełnić. To nie tylko odpowiedni wiek nabywcy mieszkania czy metraż czy wartość tejże nieruchomości, ale także choćby odpowiednia długość okresu kredytowania. Co musisz wiedzieć o kredycie, żeby...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»