Jaki kredyt musisz zaciągnąć, żeby dostać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?
Chęć skorzystania z dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych oznacza mnóstwo warunków, które trzeba spełnić. To nie tylko odpowiedni wiek nabywcy mieszkania czy metraż czy wartość tejże nieruchomości, ale także choćby odpowiednia długość okresu kredytowania. Co musisz wiedzieć o kredycie, żeby dostać do niego dofinansowanie wkładu własnego?

Kto ma być kredytobiorcą?
Raczej oczywistą wytyczną jest, aby stroną umowy kredytowej był nabywca nieruchomości. W przypadku małżeństw ten warunek obowiązuje oboje małżonków. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że jeśli, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nabywca nieruchomości nie będzie posiadał w ocenie banku zdolności kredytowej, do umowy kredytowej mogą przystąpić także najbliżsi nabywcy, tj. jego zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.
Na co ma pójść kredyt?
Ustawodawca ściśle oznaczył także przeznaczenie kredytu, do którego można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego. Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone wyłącznie na zakup mieszkania. Sfinansowanie z nich zakupu np. garażu, miejsca parkingowego czy pomieszczenia gospodarczego wyklucza możliwość skorzystania z dopłaty z Mieszkania dla Młodych.
Kredyt tylko w złotych
Także waluta kredytu nie jest bez znaczenia. Musi on zostać udzielony w złotych, jego rata nie może być uzależniona od wahań kursów walutowych. Trudno jednak oceniać ten wymóg jako szczególnie uciążliwy, gdyż dostęp do kredytów walutowych jest bardzo ograniczony. Jedynie nieliczne banki udzielają jeszcze kredytów w euro czy dolarach amerykańskich, a jeśli już, to zwykle tylko najzamożniejszym klientom.
Ma to zresztą przełożenie na statystyki - zobowiązania walutowe stanowią obecnie niewiele więcej niż 0,5 proc. wartości wszystkich udzielanych obecnie kredytów. Jak wynika z raportu AMRON-SARFIN, w III kw. 2013 r. na każdy 1 000 zł tylko 65 gr zostało przeznaczone na kredyty walutowe (z czego przygniatająca większość to kredyty w euro).
Na jaki okres? Na jaką kwotę?
Ustawowo uregulowano także długość okresu kredytowania - nie może on być krótszy niż 15 lat. Dodatkowo, kwota kredytu powinna stanowić minimum połowę ceny zakupu mieszkania. Po co takie ograniczenia? Mają one w zamyśle wyeliminować z programu bogatsze osoby, które bez problemów poradziłyby sobie bez dopłaty ze Skarbu Państwa.
Dofinansowanie z Mieszkania dla Młodych ma pomagać beneficjentom uzyskać zdolność kredytową. Krótki okres kredytowania tę zdolność obniża. Zatem uznano, że jeśli ktoś chce zaciągnąć np. kredyt na 10 czy 12 lat, to nie powinien wnioskować o dopłatę ze Skarbu Państwa, bo większy pożytek jego zdolności kredytowej przyniosłoby wydłużenie okresu spłaty.
Zauważono także, iż jeśli ktoś składa wniosek o kredyt na stosunkowo niewielką kwotę w stosunku do ceny zakupu mieszkania, a więc wnosi duży wkład własny, to niepotrzebne mu jest dodatkowe dofinansowanie wkładu własnego ze Skarbu Państwa.
I oczywiście idź do odpowiedniego banku
Nie jest tak, że każdy bank w Polsce będzie udzielał kredytów hipotecznych w programie Mieszkanie dla Młodych. Dotychczas 16 banków wyraziło chęć przystąpienia doń. Wkrótce Bank Gospodarstwa Krajowego, „obsługujący” MdM, ma zacząć podpisywanie umów z bankami komercyjnymi. Tylko u kredytodawców związanych z BGK taką umową, będzie można zaciągnąć kredyt z dofinansowaniem ze Skarbu Państwa.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl