Mieszkanie dla Młodych a zakup domu-bliźniaka
Limity powierzchni użytkowych w programie MdM mogą stwarzać problemy w znalezieniu odpowiedniego, dla potrzeb naszych i wymogów programu, mieszkania. Czy rozwiązaniem może być dom-bliźniak?

W największych miastach w kraju ciągle słyszy się o niedoborze mieszkań na rynku pierwotnym, które mogłyby zostać zakwalifikowane do zakupu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W związku z tym młode rodziny i osoby samotne szukają innych rozwiązań, które pozwolą im zamieszkać na swoim bez utraty szansy na dotację. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z sytuacją może być zakup domu-bliźniaka. Kluczowe znaczenie będzie miało tu jednak kilka czynników, o których poniżej.
Dom-bliźniak w rozumieniu ustawy
Teoretycznie zakup domu-bliźniaka nie stanowi przeszkód w staraniu się o dofinansowanie z MdM-u, jednak aby tak się stało, ponownie muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy ustalić, czy wybrany przez nas dom jest budynkiem dwulokalowym czy dwoma budynkami jednorodzinnymi w połączonej zabudowie. Ustawa nie daje bowiem możliwości kupna dwóch lokali ze wsparciem MdM, co eliminuje pierwszy rodzaj domów-bliźniaków z programu, chyba że transakcja będzie dotyczyła jednego lokalu, traktowanego jako lokal mieszkalny. Jeśli jednak dom-bliźniak składa się z dwóch budynków jednorodzinnych, które posiadają samodzielne wejścia, instalacje i służą do oddzielnego wykorzystywania, będą one kwalifikowane w programie jako dom jednorodzinny.
Limit powierzchni
Warto też pamiętać o podstawowym wymogu, jakim jest zmieszczenie się w limicie powierzchni użytkowej. Kupowany przez nas dom bliźniak, a raczej jego część, czyli jeden lokal mieszkalny, musi mieścić się w limicie 75 m kw. lub 85 m kw. dla rodzin z co najmniej 3 dzieci. Jeśli dom-bliźniak będzie kwalifikowany jako dom jednorodzinny, limit ten wzrośnie odpowiednio do 100 i 110 m kw.
Do rozstrzygnięcia wciąż pozostaje, czy lokal w domu-bliźniaku będzie rozumiany jako lokal mieszkalny czy dom jednorodzinny. Należy w tym celu wykorzystać przepisy ustawy o MdM i Ustawy o prawie budowlanym. Wszelkie wątpliwości będą też rozstrzygnięte w trakcie składania wniosku, jednak warto uzyskać odpowiednią wiedzę wcześniej, aby nie spotkać się z decyzją odmowną o udzieleniu wsparcia.