Dopłaty w ramach MdM mogą przepaść
Preferencyjne warunki programu "Mieszkanie da Młodych" umożliwiają uzyskanie beneficjentom dopłat z budżetu państwa do zakupu własnego mieszkania na kredyt. Jeśli jednak nie spełnią oni określonych wymagań, mogą zostać zmuszeni do zwrotu dofinansowania.

Program MdM (Mieszkanie dla Młodych) powstał z myślą o tym, aby umożliwić młodym rodzinom nabywanie mieszkań z rynku pierwotnego na preferencyjnych warunkach. Korzystanie z możliwości, jakie daje ten program, jest bardzo proste. Wystarczy wziąć kredyt hipoteczny w banku, który ma podpisaną umowę z BGK, by po spełnieniu niezbędnych założeń otrzymać dofinansowanie do wkładu własnego. W zależności od naszej sytuacji rodzinnej możemy liczyć nawet na 15 proc. wsparcia, plus dodatkowe 5 proc. już w trakcie spłacania kredytu.
Oczywiście, aby cieszyć się z takich preferencyjnych warunków, należy spełnić szereg wymogów. Dotyczą one także tego, czego nie wolno nam robić. Program Mieszkanie dla Młodych został zorganizowany tak, aby niemożliwe było wykorzystywanie preferencyjnego kredytu w celach innych niż mieszkaniowe.
Istnieją cztery podstawowe ograniczenia nałożone na beneficjentów programu, których należy przestrzegać. W innym wypadku będą oni zobowiązani do zwrotu otrzymanego dofinansowania. Ograniczenia te obowiązują przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy o kredyt z przeznaczeniem na zakup mieszkania, a dotyczą przeniesienia lub ustanowienie jego własności. Jeśli nie chcemy stracić prawa do dofinansowania, niedopuszczalne będą:
- wynajem lub użyczenie mieszkania innej osobie – nie wolno nam wykonać tego typu działań, gdyż otrzymaliśmy dofinansowanie do mieszkania, które będzie użytkowane tylko przez nas samych,
- zmiana sposobu użytkowania nieruchomości – nie wolno nam przekształcić mieszkania np. na lokal handlowy. Jeśli zmiana sposobu użytkowania uniemożliwia realizację potrzeb mieszkaniowych, to jesteśmy zobowiązani do zwrotu dofinansowania,
- dokonanie zbycia prawa własności lub współwłasności – w efekcie sprzedaż kupionego za preferencyjny kredyt mieszkania w okresie 5 lat jest niemożliwa bez zwrotu dofinansowania,
- uzyskanie prawa własności albo współwłasności innego mieszkania lub budynku mieszkalnego – jedyną sytuacją kiedy nabycie takiego prawa nie oznacza zwrotu dofinansowania jest otrzymanie spadku.
Reasumując, jeśli zależy nam na tym, aby dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” nie przepadło, to lepiej jest już teraz upewnić się, że w ciągu najbliższych 5 lat nasze plany życiowe nie ulegną zmianie. Nawet jeśli pojawią się nowe możliwości, albo lepsze okazje, warto jest pozostać przy własności i użytku mieszkaniowym lokalu po to, aby nie być zmuszonym do zwrotu kwoty dofinansowania.