Ostatnia aktualizacja danych:

Zasady działania hipoteki kaucyjnej

Twój dom jest obciążony hipoteką kaucyjną? Mimo iż ta forma zabezpieczeń wierzytelności przestała być praktykowana, to z konsekwencjami, jakie się z nią wiążą ciągle muszą zmagać się dłużnicy, wobec których wcześniej zastosowano ten rodzaj zabezpieczenia.

26136-zasady-dzialania-hipoteki-kaucyjnej

Od dnia 23 lutego 2011 roku nie można już ustanawiać zabezpieczeń na nieruchomościach w postaci hipoteki kaucyjnej. Te ustanowione przed tą datą, które nie zostały jeszcze spłacone, nadal jednak będą funkcjonowały w czwartym dziel ksiąg wieczystych. Z pojęciem hipoteki kaucyjnej spotykamy się więc coraz rzadziej, lecz dopóki tego typu zabezpieczenia na nieruchomości istnieją, dopóty pojęcie to będzie funkcjonowało w polskim prawie.

Czym hipoteka kaucyjna różni się od zwykłej?

Zwykła hipoteka jest zabezpieczeniem (w postaci nieruchomości) spłaty wierzytelności, która jest dokładnie określona. W przypadku wierzytelności, których wysokość nie jest precyzyjnie ustalona, w momencie ustanowienia hipoteki (na przykład otwarty kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej), stosowane było innego rodzaju zabezpieczenie, które miało zakres do najwyższej, wcześniej oznaczonej kwoty. I w tym przypadku mamy do czynienia z hipoteką kaucyjną.

Hipoteka kaucyjna była zabezpieczeniem istniejących lub dopiero mających powstać zobowiązań i roszczeń. Była jedynym sposobem zabezpieczenia roszczeń wynikających z dokumentów mogących w każdej chwili ulec zbyciu, takich jak czeki lub weksle.

Zabezpieczenie kapitału i odsetek

Warto podkreślić, że przedmiotem zabezpieczenia hipoteką kaucyjną są także wszelkiego rodzaju odsetki i koszty postępowania sądowego, jednakże tylko do wysokości sumy wymienionej we wpisie w hipotece. W ten sposób ustanawiało się maksymalną granicę odpowiedzialności materialnej dłużnika. W dużej mierze wynikało to z faktu, iż nie można było zawczasu z góry przewidzieć górnej granicy zobowiązania, które będzie objęte hipoteką.

Warto dodać, że w przypadku hipoteki kaucyjnej wierzyciel nie może powoływać się na jej wpis do księgi wieczystej, aby udowodnić posiadanie wierzytelności, która jest zabezpieczona.

Do hipoteki kaucyjnej nie mają zastosowania analogiczne przepisy dotyczące wypowiedzenia wierzytelności nią zabezpieczonej. Stosuje się w jej przypadku ogólne przepisy prawa cywilnego.

Za moment zaistnienia wymagalności wierzytelności zabezpieczonej hipoteką kaucyjną uznaje się chwilę, w której dłużnik został wezwany do spełnienia tego świadczenia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy termin spełnienia tego świadczenia hipotecznego nie został w żaden inny sposób oznaczony.

Z kaucyjnej w zwykłą

Hipoteka kaucyjna może być z czasem przekształcona w zwykłą hipotekę na nieruchomości. Co warte odnotowania, to fakt, iż nie jest przy tym wymagana zgoda osób, którym przysługują prawa z pierwszeństwem równym lub niższym.

Zmiana charakteru hipoteki nie ma żadnego wpływu na zakres zabezpieczenia odsetek lub też innych kosztów, w tym kosztów postępowania sądowego. Należy jednak zachować wszelkie cechy hipoteki zwykłej, czyli wierzytelność zabezpieczona hipoteką musi mieć ściśle oznaczoną wysokość. 

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»