Ostatnia aktualizacja danych:

Z umową o dzieło po kredyt MdM

Umowy cywilnoprawne od zawsze są problematycznym tematem dla banków, jak i samych kredytobiorców. Czy posiadając zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło, mamy jakiekolwiek szanse na dotację z programu MdM?

23936-z-umowa-o-dzielo-po-kredyt-mdm

Program Mieszkanie dla Młodych nie zrobił może furory na rynku kredytów hipotecznych, jednak ciągle stanowi realne wsparcie dla osób, które planują zakup swojego pierwszego mieszkania. Nie dziwi więc, że każda osoba, która ma szansę stać się beneficjentem programu, próbuje z tej okazji skorzystać.

Szereg warunków sprawia jednak, że cały proces nie jest tak łatwy do przejścia. Tym bardziej zasadne staje się pytanie o stosunek ustawy o MdM do osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło.

Ustawa a umowy cywilnoprawne

Konstrukcja ustawy o Mieszkaniu dla Młodych określa warunki, jakie musi spełnić osoba składająca wniosek czy nieruchomość, będą potencjalnym przedmiotem kredytowania. Jednocześnie ustawa przenosi na banki prawo decydowania w kwestii oceny zdolności kredytowej wnioskodawców i przyznawania kredytów. To z kolei oznacza, że potencjalnie beneficjentem programu może zostać osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, pod warunkiem że zgodę na to wyrazi bank kredytujący. A jak to wygląda w praktyce?

Badanie zdolności kredytowej 

Już na początku możemy zapewnić, że bank z pewnością nie zamknie przed nami drzwi, jeśli przyznamy się, iż podstawą naszego dochodu jest umowa o dzieło. Wprawdzie nie będzie to też nasz atut, jednak przy spełnieniu pozostałych warunków i odrobinie zaangażowania, może nam się udać uzyskać kredyt na zasadach podobnych do tego, co jest oferowane klientom zatrudnionym na umowę o pracę. Cały problem polega na sposobie oceny zdolności kredytowej.

Im dłużej pracujesz, tym lepiej

W przypadku umów cywilnoprawnych konieczne będzie potwierdzenie ciągłości zatrudnienia, a więc przedstawienia odpowiednich umów obejmujący możliwie najdłuższy okres w przeszłości. W przypadku kredytów konsumenckich wymagane będą dokumenty z ostatnich 6-12 miesięcy, jednak kredyt hipoteczny rządzi się swoimi prawami, a bank może zażądać umów nawet z 24 ostatnich miesięcy.

Jeśli w kwestii zachowania ciągłości zatrudnienia, jak i uzyskiwania odpowiednio wysokiego wynagrodzenia, wszystko będzie w porządku, możemy bez obaw wnioskować o kredyt, a także o dotację z programu Mieszkanie dla Młodych.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»