Ostatnia aktualizacja danych:

Rata znowu wzrosła lub spadła? Wszystko przez WIBOR

W ostatnich tygodniach w mediach nieustannie powracał temat problemów, jakie przeżywają osoby spłacające kredyty we franku szwajcarskim. Coraz wyższe miesięczne raty mocno nadszarpnęły budżety domowe wielu polskich rodzin. Jednak nie tylko kredyty w obcej walucie niosą ze sobą ryzyko. Warto o tym pamiętać.

23942-rata-znowu-wzrosla-lub-spadla-wszystko-przez-wibor

Kredyt hipoteczny w złotówkach także może sprawić nam wiele kłopotów. Zmiany wysokości raty obawia się wielu kredytobiorców. Dopóki stopy procentowe maleją i kredyty kosztują coraz mniej, cieszymy się i oddychamy z ulgą, gdy nasz domowy budżet wreszcie udaje się dopiąć i jeszcze zostaje w nim trochę pieniędzy na przyjemności. Nie warto świętować przedwcześnie. Stopy procentowe mogą za jakiś czas powrócić do poziomu z 2013 roku lub z lat wcześniejszych. Wówczas niefrasobliwych kredytobiorców może spotkać bardzo przykre rozczarowanie - raty kredytów poszybują w górę.

Wszystkiemu winny jest WIBOR. Wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego jest uzależniona od poziomu wskaźnika WIBOR, który jest - obok marży banku - składową oprocentowania kredytu. Wartość WIBOR-u na przestrzeni ostatnich piętnastu lat zmieniła się diametralnie. Obecnie w przypadku WIBOR-u 3M wynosi 1,84%, a dokładnie trzy lata temu sytuował się na poziomie 4,97%, w 2008 roku wynosił 5,83% a w 2002 aż 10,39%. Można więc wyobrazić sobie, jak ogromne zmiany w portfelach kredytobiorców wyrządzi jego wzrost.

Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami zmian w poziomie wskaźnika WIBOR? Przede wszystkim - nie należy zaciągać zobowiązań ponad nasze siły albo znajdujących się na pograniczu naszych możliwości finansowych. Optymalna wysokość raty kredytu powinna wynosić tyle, by pieniędzy starczało nam na utrzymanie i na oszczędności. Powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu swojej sytuacji finansowej na etapie spłacania kredytu. Najlepiej posiadać jakiekolwiek oszczędności na przysłowiową czarną godzinę i móc po nie sięgnąć, jeśli w którymś momencie oprocentowanie kredytu gwałtownie wzrośnie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także nadpłacanie kredytu w okresie niskich stóp procentowych lub odkładanie pieniędzy, które pozostają nam po zapłaceniu niższej raty.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»