Ostatnia aktualizacja danych:

MdM: w jaki sposób wypłaca się dofinansowanie?

Ubiegasz się o dofinansowanie w ramach Mieszkania dla Młodych? Sprawdź wcześniej, kiedy i na jakich zasadach BGK przekaże beneficjentowi programu dopłatę.

23242-mdm-w-jaki-sposob-wyplaca-sie-dofinansowanie

Pieniądze pochodzące ze wsparcia udzielanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych nie znajdą się bezpośrednio w naszej kieszeni.

Wysokość dofinansowania

Wsparcie finansowe udzielane w ramach MdM-u to właściwie dopłata do wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Okres kredytowania musi wynosić co najmniej 15 lat, pożyczyć pieniądze można tylko w złotówkach, a kwota kredytu musi wynosić minimum 50% wartości nabywanej nieruchomości. Wysokość dopłaty zależy od liczebności naszego gospodarstwa domowego - konkretniej: od liczby wychowanków:

  • 10% otrzymają osoby i małżeństwa bezdzietne,
  • 15% przeznaczone jest dla osób wychowujących co najmniej jedno dziecko,
  • gdy w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko, można zwrócić się o dodatkowe 5% wsparcia.

Ograniczenia w wielkości mieszkania

Istotną rolę odgrywa również wskaźnik przeliczeniowy ceny powierzchni mieszkania. Jest on ustalany osobno dla miast wojewódzkich, dla gmin znajdujących się w pobliżu tych miast i dla pozostałych miejscowości. Dofinansowanie przysługuje do powierzchni maksymalnie 50 m2, nawet jeśli lokal jest większy. Tutaj warto przypomnieć, że osoby bezdzietne mogą kupić mieszkanie o powierzchni do 75 m2 lub dom do 100 m2, a posiadające dzieci – do 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 w przypadku domu.

W jaki sposób przekazywane jest dofinansowanie?

Sposób wypłaty środków w ramach MdM reguluje ustawa o programie Mieszkanie dla Młodych, a ściślej mówiąc, art. 11 ust. 3. Wypłaty dokonuje instytucja kredytująca na rachunek przedsiębiorcy, który wybudował mieszkanie. Musi to być ten sam rachunek, na który zostały przelane środki z kredytu. Dotyczy to sytuacji, gdy przedmiotem było mieszkanie oddane do użytkowania i nie była podpisana umowa deweloperska. Wypłata takich środków następuje po przejściu na nabywcę własności mieszkania.

W przypadku, gdy zawarto umowę deweloperską, pieniądze z dopłaty przekazywane są na mieszkaniowy rachunek powierniczy i stanowią ostatnią cześć świadczeń pieniężnych nabywcy. Gdy jednak umowa deweloperska nie przewidywała dokonywania wpłat poprzez mieszkaniowy rachunek powierniczy, wtedy dopłata przelewana jest na konto osoby, która wybudowała mieszkanie i prowadzi działalność gospodarczą. Również i w tym wypadku musi to być rachunek, na który wcześniej przelane zostały środki z kredytu, a dopłata jest traktowana jako ostatnia część zobowiązania finansowego nabywcy.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»