Ostatnia aktualizacja danych:

Czy kredyt hipoteczny podlega ustawie o kredycie konsumenckim?

Kredyt hipoteczny nie jest kredytem konsumenckim w rozumieniu obecnie obowiązujących przepisów. Mimo tego część zapisów ustawy o kredycie konsumenckim odnosi się również do kredytów zaciąganych na zakup domu lub mieszkania. Warto przyjrzeć się dokładnie, w jakim zakresie kredyt hipoteczny podlega tej ustawie.

21046-czy-kredyt-hipoteczny-podlega-ustawie-o-kredycie-konsumenckim

Ustawa o kredycie konsumenckim tak naprawdę tylko w liczbie kilku artykułów znajduje zastosowanie w przypadku kredytu hipotecznego. Nie oznacza to jednak, że nie są to istotne zapisy - wręcz przeciwnie, dlatego należy przyjrzeć się im nieco dokładniej.

Obowiązek informacyjny

Ważne są obowiązki informacyjne, wynikające z ustawy. Kredytobiorca musi uzyskać odpowiednie dane na temat zaciąganego zobowiązania. Mówi o tym art. 22 Ustawy o kredycie konsumenckim.

Instytucja udzielająca pożyczki jest zobowiązana poinformować o czasie obowiązywania umowy o stopie oprocentowania kredytu i zasadach jej zmiany. Obligatoryjne dla banku jest również podanie całkowitej kwoty kredytu oraz sposobu i terminu wypłaty pożyczki, informacji o wymaganym wkładzie własnym, a także o kosztach, które kredytobiorca musi ponieść. Jeśli bank wymagał ubezpieczenia, również musi pojawić się na jego temat informacja. Oczywiście, klient musi zostać poinformowany o możliwości spłaty kredytu przed terminem oraz o kosztach z tym związanych.

W przypadku kredytów zaciąganych w obcej walucie, dochodzą jeszcze kwestie zmiany kursu walut, informacji o warunkach ich przeliczania, zasady odnoszące się do spreadu walutowego.

Powyższe dane powinny zostać przekazane kredytobiorcy na odpowiednim formularzu informacyjnym.

Treść umowy

Ważne są także zapisy ustawy odnoszące się do treści umowy kredytowej. Tym razem zastosowanie ma art. 35. Jest to uzupełnienie Prawa bankowego (art. 69 ust. 2).

Według tych zapisów, umowa powinna być zawarta w formie pisemnej z wyjątkiem, gdy odrębne przepisy stanowią inaczej. Powinny się tam pojawić takie dane, jak strony umowy, kwota i waluta kredytu, jasno określony cel udzielenia kredytu, zasady oraz terminy spłaty, oprocentowanie i jego zmiany, zabezpieczenie kredytu. Bank powinien również dokładnie określić procedury związane z kontrolą wykorzystania środków przyznanych w ramach udzielonego kredytu.

Klient musi również zostać poinformowany o sposobach dokonywania zmian w umowie i warunkach, na jakich umowa może zostać rozwiązana. Inne dane to opłaty, całkowite koszty kredytu, całkowita kwota do zapłaty, czas wygaśnięcia zabezpieczeń, spłata zadłużenia przed terminem, warunki odstąpienia od umowy oraz skutki niedotrzymania warunków umowy.

Do kredytów hipotecznych odnoszą się również zapisy antyspreadowe z art. 35a oraz tzw. sankcja darmowego kredytu przewidziana w zapisach ustawy o kredycie konsumenckim.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»