Ostatnia aktualizacja danych:

Czego oprocentowanie nominalne nie powie o kosztach kredytu na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, zazwyczaj o dużej wysokości. Warto poznać lepiej sposób kalkulowania kosztów kredytu i nie kierować się jedynie oprocentowaniem nominalnym w wybieraniu oferty dla siebie.

20166-czego-oprocentowanie-nominalne-nie-powie-o-kosztach-kredytu-na-mieszkanie

Co to właściwie jest to oprocentowanie nominalne? Na oprocentowanie nominalne wpływ mają czynniki:

  • zmienna stopa procentowa WIBOR (dla kredytów w złotówkach), która jest ustalana przez NBPm
  • marża banku.

Marża banku zazwyczaj jest elementem stałym, zmiana jej wysokości wymaga podpisania aneksu do umowy. W związku z tym banki niezbyt często stosują podobny zabieg. Dlatego ważne, by wyszukać ofertę z niską marżą, lub negocjować jej poziom przed podpisaniem umowy. Na wysokość stopy bazowej nie mamy żadnego wpływu. Kredyt zaciągany w latach, gdy stopy procentowe były bardzo niskie, po ich wzroście może być prawdziwym utrapieniem.

Koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie nominalne. Poza nim do kosztów zalicza się wiele opłat dodatkowych. Wartość oprocentowania rzeczywistego wyrażona jest w parametrze RRSO i to nim warto się kierować przy wyborze oferty kredytu hipotecznego. Różnica pomiędzy wartością oprocentowania nominalnego a rzeczywistego może być bardzo duża.

Banki często zobowiązują swoich kredytobiorców do założenia konta osobistego z płatną kartą czy skorzystania z kardy kredytowej, wykupienia polisy, ubezpieczenia od utraty pracy i innych produktów finansowych. Od kredytu bywa także pobierana prowizja za udzielenie finansowania i za wcześniejszą spłatę. Dlatego właśnie przy wyborze oferty kredytowej nie warto sugerować się oprocentowaniem nominalnym. Zamiast skupiania uwagi na tym parametrze, lepiej będzie porównać wskaźnik RRSO, który powie nam znacznie więcej na temat całkowitych kosztów kredytu.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»