Ostatnia aktualizacja danych:

MdM a powierzchnia użytkowa

Każdy beneficjent starający się o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem rządowym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wie, że aby móc otrzymać dofinansowanie należy spełniać wiele warunków. Jednym z nich jest zakaz przekroczenia ustalonego limit powierzchni użytkowej nabywanej nieruchomości. Należy więc postawić pytanie czym jest owa powierzchnia użytkowa i jak ją zmierzyć?

MDM a powierzchnia użytkowa

Metraż

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wyraźnie określiła warunki udzielenia finansowego wsparcia a w tym limit wielkości powierzchni użytkowej lokalu. Stanowi ona, że lokal mieszkalny nie może być większy niż 75 m2 powierzchni użytkowej lub 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego. Dla rodzin posiadających co najmniej troje dzieci limity maksymalnej powierzchni zwiększane są o dodatkowe 10 m2. Liczby mówią same za siebie, jednak pytanie co jest, a co nie, powierzchnią użytkową pozostaje otwarte.

Lokal mieszkalny lub dom rodzinny

W ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ściśle określono czym nazywać można lokal mieszkalny. Musi to być samodzielny lokal mieszkalny znajdujący się w budynku, w którym znajdują się przynajmniej dwa takie lokale. Samodzielny lokal to taki, który wydzielony jest trwałymi ścianami. Domem rodzinnym jest z kolei budynek wolnostojący, ew. budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Musi on jednak stanowić samodzielną całość.

Ustawa o MDM określa, że powierzchnia użytkowa to powierzchnia wszystkich pomieszczeń, które znajdują się w lokalu. Na pewno w ich skład wliczyć można: pokoje, kuchnię, spiżarnie, przedpokoje, łazienki, ale również te pomieszczenia, które służą potrzebom gospodarczym.

Odejmij szafy i schowki

Jakie zatem pomieszczenia nie służą ani celom mieszkalnym ani gospodarczym? Powierzchni użytkowej nie stanowią: balkony, tarasy, loggie, atresole. pralnie, suszarki, wózkownie, strychy, piwnice a nawet szafy i schowki w ścianach. O ile dość logiczne wydaje się nie wliczanie do powierzchni użytkowej piwnic i balkonów, to już jeśli chodzi o szafy sprawa wydaje się dość skomplikowana. W większości podobnie traktowane są pomieszczenia jeżeli chodzi o lokale mieszkalne jak i domy jednorodzinne, jedyna nieścisłość którą można wyjaśnić dotyczy schodów. Otóż przykładowo klatka schodowa w bloku nie będzie wliczana do powierzchni użytkowej mieszkania, jednak już schody, które znajdują się w domu jednorodzinnym i służą jedynie właścicielowi lokalu już tak.

Istotna wysokość

Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje jak prawidłowo dokonywać obliczeń powierzchni użytkowej. Wynika z niej, że powierzchnię pomieszczeń w wysokości 2,2 m stanowi oblicza się jako 100 proc. powierzchni, natomiast jeżeli wysokość wynosi od 1,4 do 2,2 m stanowi 50 proc. powierzchni. Jeżeli wysokość lokalu jest mniejsza niż 1,4 m nie jest na wliczana do metrażu. Do obliczania powierzchni domów jednorodzinnych korzystać można z jednej z norm: tzn. PN-70/B-02365 („Powierzchnia budynków. Podział, określanie i zasady obmiaru”) lub PN-ISO 9836:1997 („Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”), dzięki możliwość wyboru jednej z dwóch norm większe jest prawdopodobieństwo doboru odpowiedniej, czyli tej dzięki której będziemy mogli skorzystać z programu MDM.

Może by wprowadzić zmiany

Zdarza się, że w mieszkaniach znajdują się pomieszczenia, które nie są używane jako mieszkalne, wówczas istnieje możliwość zmiany w projekcie i tym samym zmiany kategorii pomieszczenia z mieszkalnego na gospodarcze. Eksperci proponują ściśle trzymać się wyznaczonych metraży przez pięć lat od przystąpienia do programu. Jeżeli powierzchnia mieszkania lub domu przekroczy dozwoloną wartość możemy narazić się na konieczność zwrotu dofinansowania lub na karę. Jeżeli planujemy więc jakiekolwiek przebudowy warto skonsultować się z architektem, który wskaże nam które elementy mogą być brane pod uwagę, a które jako powierzchnia mieszkaniowa na pewno nie będą traktowane.

Autor:

Opinie

#1 Remo 2014-04-29 07:39
bylem ostatnio u doradcy w Idea Expert wlasnie w tej sprawie, i przyznam ze z metrazem troszke trzeba pokombinowac zeby sie zmiescic w limitach :) najwazniejsze jest jednak otrzymanie kredytu, bez tego raczej ciezko o wlasne M
Cytuj
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Gdzie Mieszkanie dla Młodych budzi największe zainteresowanie?

Gdzie Mieszkanie dla Młodych budzi największe zainteresowanie?

Program Mieszkanie dla Młodych działa od 2 miesięcy. Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, do końca lutego zaakceptowanych zostało w jego ramach już 2 680 wniosków na łącznie kwotę dofinansowania prawie 60 mln zł. Niemal 600 umów kredytowych już zostało podpisanych. Wnioski o dofinansowanie w...»

Ile pieniędzy dostaniesz w ramach Mieszkania dla Młodych?

Ile pieniędzy dostaniesz w ramach Mieszkania dla Młodych?

Program Mieszkanie dla Młodych ma ruszyć z początkiem 2014 roku. Już dziś możesz się jednak dowiedzieć, jakie dofinansowanie przewidziano dla Ciebie. Nabywcy mieszkań w Warszawie mają szansę nawet na 40 tys. zł! Na początku października br., jak co pół roku, odpowiedni wojewodowie ogłosili...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»