Ostatnia aktualizacja danych:

MdM: już niedługo dopłata nie wystarczy na wkład własny

Program MdM ma na celu wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania na kredyt poprzez dofinansowanie. Zmiany przepisów dotyczących kredytów hipotecznych sprawiają jednak, że niedługo dopłata może nie wystarczyć na pokrycie wkładu własnego.

Od 1 stycznia 2015 roku zmianie uległa wysokość obowiązkowego wkładu własnego. Wcześniej, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, wystarczyło posiadać 5% wartości nieruchomości. Teraz kredytobiorcy muszą dysponować środkami własnymi przynajmniej w wysokości 10%. Przynajmniej w teorii.

Wsparcie w MdM

Program MdM miał być rozwiązaniem dla młodych ludzi chcących kredytem hipotecznym sfinansować zakup mieszkania. Zakłada on dopłatę:

  • 10% dla singli lub bezdzietnych małżeństw – przy maksymalnej powierzchni mieszkania do 75 m2, dofinansowanie można otrzymać tylko do 50 m2,
  • 15% dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem - maksymalna powierzchnia mieszkania, jaką można kupić to 75 m2, dopłata do 50 m2,
  • 15% + 5% dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem, w których w ciągu 5 lat po przystąpieniu do programu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko - maksymalna powierzchnia mieszkania jaką można kupić - 85 m2, dofinansowanie tylko do 50 m2

Problem z wkładem własnym

W rzeczywistości jednak rządowe wsparcie nie zawsze wystarczy na pokrycie wymaganego przez bank wkładu własnego. Jest tak, np. w przypadku Banku BPS. Udziela on preferencyjnych kredytów na kwotę nie większą niż 80% wartości nieruchomości. W związku z tym wkład własny nie może być mniejszy niż 20%.

Tylko 10 banków było w 2014 roku skłonnych udzielać kredytów z 5% wkładem, a 2 instytucje wymagały zawsze dużo wyższego wkładu własnego, bo aż 20%.

Dodatkowo wsparcie z MdM–u będzie za niskie także w sytuacji, gdy wnioskujący o dopłatę nie ma dzieci, a kupowane przez niego mieszkanie będzie większe niż 50 m2. W ramach programu możemy kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 85 m2. Dopłata będzie jednak wypłacona jedynie dla 50 m2.

Pamiętajmy przy tym, że za rok, by uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba będzie posiadać 15%, a w 2017 już 20% wartości nieruchomości. Jest to więc ostatni rok, gdy dofinansowanie z MdM-u będzie w stanie zaspokoić w całości wkład własny w przypadku rodzin bezdzietnych.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»